Başarı Öyküsü

Zaim, AdMob uyarlanabilir banner'ları sayesinde eBGBM'yi %48'e kadar artırdı

Zaim, AdMob uyarlanabilir banner'ları sayesinde eBGBM'yi %48'e kadar artırdı

Japonya'nın en popüler bütçe oluşturma uygulamalarından biri olan Zaim, kullanıcılara bankalarıyla kredi kartları arasında bağlantı oluşturarak kalemler halinde sınıflandırılmış harcamaları kolayca yönetmede yardımcı oluyor ve yiyecek ve içecek veya eğlence gibi kategorilerdeki ortalama harcama hakkında analizler sunuyor. 2020'de yayıncı, mevcut reklam çözümü sayısız ekran boyutunda ihtiyaç duyduğu yüksek kaliteli kullanıcı deneyimini sağlamadığı için finansal değişiklikler yapmaya karar verdi. Hem normal AdMob banner'larını hem de başka bir para kazanma çözümüne ait banner'ları duyarlı AdMob uyarlanabilir banner'larıyla değiştirdikten sonra Zaim, diğer çözümün reklamlarına göre Android'de %48'lik ve AdMob'un duyarlı olmayan reklamlarına göre iOS'ta %27'lik bir bir eBGBM artışı elde etti. Android'de, uyarlanabilir banner'ların elde ettiği tıklama oranı, Zaim'in kullandığı diğer çözümün reklamlarından %33 daha yüksekti.

Android'den elde edilen kazancı artırma

Zaim reklamların sunduğu kullanıcı deneyimini iyileştirmenin, Android uygulamasını daha kârlı hale getirmenin ve reklamlar ile uygulama içi satın almalardan elde ettiği karma geliri artırmanın yolunu arıyordu. Kullanmakta oldukları reklam biçimi farklı ekran boyutlarına duyarlı değildi ve kullanıcılara sunduğu reklam deneyimi duruma göre değişiyordu. Bu nedenle, bir çözüm seçeneği olarak AdMob'a yöneldiler. Zaim'de Reklam İşleri Sorumlusu olan Mr. Arai, AdMob reklam biçimleri ve fırsatları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Google'la iletişime geçti. Mr. Arai, AdMob'un uyarlanabilir banner'larının duyarlı olmasını, olumlu karşıladı, zira farklı ekran boyutları için optimize edilebilen bu duyarlı banner'larla Zaim'in kullanıcılarına daha tutarlı bir reklam deneyimi sunulabilirdi.

Şirket içi testlerle kolay uygulama

Kurulum sorunsuz gerçekleşti ve Zaim gereken tüm güncellemeleri mevcut kaynak ve süreçlerinin dışına çıkmak zorunda kalmadan uyguladı.

İlk adım, AdMob banner'larından başlayarak reklamları kendilerinin test edeceği, sadece şirket içinde kullanılacak bir uygulama sürümü oluşturmak için şirketin Android mühendisiyle çalışmaktı. Daha önce kullandıkları banner reklamlara göre Android'de %17'lik artış elde ettiler. Ardından, deneme olarak çalıştırmak üzere uygulamanın herkese açık sürümünü birkaç hafta sonra kullanıma sunarak uyarlanabilir banner'ları test etmeye başladılar.

AdMob banner'ların yerine uyarlanabilir banner'ları kullanmaya başladıktan bir ay sonra Zaim eBGBM'de daha da büyük bir artış görmeye başladı. Artış oranı %20'yi aştığında ekip, uyarlanabilir banner'ları tüm reklamlara uygulamanın zamanı geldiğini anladı. Yılın sonraki aylarında bu yaklaşım önemli bir kazanç artışına dönüştü.

Artan kârların olumlu etkilerini hissettik. Eşleşme oranı %100'e yakın ve kayıp vermeden reklam alanı sağlayabileceğimize eminim.

Mr. Arai, Reklam İşleri Sorumlusu, Zaim

Platformlar genelinde geliri artıma

Programın 2020'deki lansmanından bu yana hem Android hem de iOS'un eBGBM metrikleri artış gösterdi. AdMob banner'ını uyarlanabilir banner'la değiştirdikten sonra, Zaim Android'de %48 ve iOS'ta %27 oranında eBGBM artışı elde etti.  Ayrıca ekip, diğer platformun banner çözümüyle karşılaştırıldığında, AdMob'un uyarlanabilir banner'ı ile Android'deki tıklama oranında %33'lük artış gördü. Bu sonuçlar, Zaim'in uyarlanabilir banner'ların daha iyi bir reklam deneyimi sağladığı ve kullanıcılar tarafından kabul gördüğü yönündeki varsayımını doğruladı. "Artan kârların olumlu etkilerini hissettik." diyen Mr. Arai şöyle devam ediyor: "Özellikle, doluluk oranı %100'e yakın ve kayıp vermeden reklam alanı sağlayabileceğimize eminim.”