Başarı Öyküsü

Maleo, AdMob platformu ve teklif verme çözümü sayesinde %50 gelir artışı elde etti

Maleo, AdMob platformu ve teklif verme çözümü sayesinde %50 gelir artışı elde etti

Oyun yayıncısı Maleo'nun popüler mobil uygulaması Bus Simulator Indonesia sayesinde dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar Endonezya'nın caddelerinde kendi özelleştirilmiş otobüsleriyle sanal olarak dolaşabiliyor. Bu simülasyon oyunu aylık 9,5 milyon gibi iddialı bir etkin kullanıcı sayısına ulaşıyor. Kullanıcılar, oyunun iyi hazırlanmış yerel içeriğini çok eğlenceli buluyor. Otobüslerden yayılan melodik korna sesleri buna gösterilebilecek en iyi örneklerden biri. Kullanıcılar otobüsü sürerken önlerine "Om Telolet Om!" şeklinde haykıran dijital kalabalıklar bile çıkıyor. Bu, çocukların otobüs sürücülerinden geçerken korna çalmalarını istemek için yaptıkları bir tezahürat.

Ekip, Bus Simulator Indonesia için AdMob uyumlulaştırmasını birkaç yıl önce entegre etti. O dönemde oyun yalnızca reklam yoluyla gelir getiriyordu. Ancak Maleo, bölgeye ve dünyanın dört bir yanına yayılmış yalın işgücüyle, kaynakları zorlamadan ve kullanıcı deneyimini olumsuz şekilde etkilemeden geliri artırmanın yeni yollarını aramaya başladı. 2021'de, AdMob ekibi teklif verme çözümünü önerdi ve Maleo bunu denemeye karar verdi. Teklif verme çözümü Bus Simulator Indonesia'ya entegre edildikten sonra Maleo'nun reklam geliri beklentileri aşarak %50 arttı. Üstelik şirket bunu kullanıcı deneyimini olduğu gibi koruyarak ve önemli ölçüde kaynak tasarrufu sağlayarak başardı.

Deney odaklı bir kültürde deneme ve optimizasyon

Uzaktan çalışanlar için bile Maleo'nun deneysel anlayışı ağırlığını koruyor. Ekip, kullanıcıların ilgisini sürekli kılmak için oyunlarını sürekli geliştiriyor ve düşük performans gösterenleri elemek için reklam ağlarını her zaman çeşitli platformlarda test ediyor.

Şirket, şelalesini manuel olarak güncellemek için de oldukça fazla zaman harcıyordu. Maleo operasyonel genişlemeyi finanse etmek için kazancını artırmak istiyordu, ancak bunu başarmak için daha verimli bir yola ihtiyaç vardı.

Maleo başka reklam çözümlerini ve platformları denediyse de bunlar kazanç konusunda hiçbir katkı sağlamadı. Maleo'da yönetici olan Ayub, AdMob'un teklif verme çözümünü duyunca bunu denemeye karar verdi. Maleo diğer uyumlulaştırma platformlarında teklif verme çözümünü zaten kullanıyordu, ancak Maleo'un sürekli en yüksek performansı gösteren ağı AdMob henüz bunlar arasında değildi.

AdMob teklif verme çözümüyle kaynakları serbest kılma

Maleo açısından, teklif verme çözümünü AdMob uyumlulaştırması ile entegre etmek sorunsuz ve verimli bir süreç oldu. Uygulama kılavuzunun anlaşılması kolaydı ve ne zaman teknik veya teknik olmayan bir soruları olsa AdMob ekibiyle doğrudan iletişime geçtiler. Ayub, "Aldığımız destekten daha memnun kalamazdık." diyor. Maleo, her reklam ağının doğru performans gösterip göstermediğini dikkatlice kontrol ederek teklif verme çözümünü Bus Simulator uygulamasında tüm kullanıcılar için aynı anda kullanıma sundu.

Teklif verme çözümünün kurulumu yapıldıktan sonra Maleo, artık manuel olarak şelale oluşturma ve yönetmeye gerek kalmadığı için ekibin oldukça fazla zaman tasarrufu sağladığını fark etti. Beklenmeyen avantajlar da ortaya çıktı. Reklam gecikmesi iyileşti ve katılımcı reklam ağlarının ödemelerinin AdMob teklif verme çözümü tarafından birleştirilmesi sayesinde, Maleo, küçük ödemeleri kendi işlemek zorunda kalacağı için kullanmayı tercih etmeyeceği küçük ağlarla da çalışma olanağına kavuştu.

Teklif verme çözümü çalıştırıldıktan bir ay sonra operasyonel avantajlar bariz şekilde görüldü, ancak ekip gerçek anlamda ne kadar gelişme kaydedildiğini gelir rakamları kontrol edilince anladı.

photo

AdMob işletmemiz için çok önemli hale geldi. Zamandan tasarruf ediyor ve daha fazla kazanıyoruz. Bu da başka alanlara yatırım yapmamıza olanak tanıyor. Operasyonlarımızı genişletmek için daha fazla sermayemiz oldu. Bu avantajlar olmadan aynı büyüme hızına ulaşamazdık.

Ayub, Yönetici, Maleo

Büyük kazanç artışı ve zaman tasarrufu

Maleo için bu denemenin sonuçları daha önce karşılaştıkları her şeyin ötesindeydi. Tüm metriklerde artış oldu. Ekip bin gösterim başına etkin maliyet (eBGBM), kullanıcı başına ortalama gelir (KBOG) ve toplam reklam gelirinde %50 artış gördü.

Maleo, artık şelalesini manuel olarak güncellemediği için reklam operasyonlarının yönetimine %10 daha az zaman harcıyor. Daha önce iş yükü altında zorlanan bu küçük ama maharetli ekip yeni verimli yöntemden çok memnun kaldı. Kazançtaki artış ve sağlanan ek zaman tasarrufu, Maleo'nun ekibini ve operasyonlarını başlangıçta planlanandan çok daha hızlı şekilde genişletmeye odaklanmasına, aynı zamanda ürün geliştirmeye daha fazla yatırım yapmasına olanak tanıdı. “AdMob teklif verme çözümü büyüme hızımızı ikiye katlamamıza yardımcı oldu.” diyen Ayub şöyle devam ediyor: "Diğer çözümlerin hiçbiri bizim için bu kadar yararlı olmadı."

Bu lansmanın başarısının ardından Maleo, AdMob platformunu başka oyunlarına da entegre etmeyi planlıyor. Ayub, "Geliştirme aşamasında olan birkaç oyunumuz var ve teklif verme çözümünün neler getireceğini heyecanla bekliyoruz.” diyor.