Başarı Öyküsü

MegaJogos, AdMob teklif verme ve Firebase Remote Config ile reklam gelirini üçe katladı

MegaJogos, AdMob teklif verme ve Firebase Remote Config ile reklam gelirini üçe katladı

Online kart ve masa oyunları için dünyanın en büyük portallarından biri olan Brezilya merkezli MegaJogos 2002'den beri basit oyunlar geliştiriyor. Şirket ilk olarak Canasta, Spades ve Hearts gibi çok oyunculu klasik kart oyunlarından ve Dominos gibi masa oyunlarından oluşan bir masaüstü uygulamasıyla başladı. 2012 yılında, masaüstü uygulamasında bulunan birçok kart ve kutu oyununu içeren MegaJogos mobil uygulamasını piyasaya sürdü ve daha sonra en popüler oyunlar için bir dizi bağımsız uygulama yayınladı.

Zaman içinde stüdyo, oyun uygulamalarının beklenenden daha fazla sayıda yeni kullanıcısının, uygulamayı yüklemek ve kaydı tamamlamak için aldıkları 35 ücretsiz jetonu tükettikten sonra oynamayı bıraktığını fark etti. Geliştirme Müdürü Gustavo Rupp, stüdyo jeton sayısını arttırırsa daha az oyuncu kaybı olup olmayacağını merak etti. Eğer öyleyse, uygulamayı kullanmayı bırakanların sayısını azaltmak, kaliteli kullanıcı deneyimini sürdürmek ve geliri arttırmak için en uygun jeton sayısını test edip doğrulamak mümkün olabilir miydi?

Ekip, Firebase Remote Config kullanan bir dizi deney yoluyla, uygulama içi satın alma (UİSA) veya uygulama içi reklam (UİR) gelirini olumsuz etkilemeden yeni kullanıcı kaybını azaltmak için en uygun jeton sayısını belirledi.

2020'de, MegaJogos büyüme ekibi, AdMob teklifli sistemini duyduktan sonra, reklam gelirini arttırmaya ve günlük reklam yönetimiyle zaman kazanmaya yardımcı olacak bir çözüm olarak denemeye karar verdi. MegaJogos, ödüllü reklamları benimsedikten ve teklif vermeyi en popüler uygulamalarına entegre ettikten sonra, reklam gelirini %300'den fazla arttırdı. Bu sayede yeni uygulamalar geliştirmeye odaklanıp yeni pazarlara açılma olanağı elde etti.

Yeni kullanıcıları elde tutma oranının nasıl iyileştirileceğini anlama

2012 yılında, İngilizce konuşulan ülkelerde GameVelvet olarak bilinen Brezilyalı geliştirici MegaJogos, Android ve iOS'ta bir mobil uygulama yayınlayıp hem uygulama içi satın alımlardan hem de uygulama içi reklamlardan gelir elde etti. Stüdyo, oyunculara Truco ve Dominos da dahil olmak üzere çeşitli popüler kart ve masa oyunlarında birbirleriyle rekabet etme olanağı sunuyor. Uygulamanın popülaritesi arttıkça stüdyo, uygulama içindeki bireysel oyunlar için yüksek talep keşfetti. Günümüzde, esas olarak uygulama içi reklamlardan gelir elde eden 30'dan fazla bireysel kart ve masa oyunu uygulaması yayınlamış durumda.

Sorumlulukları arasında hem ücretli kullanıcı edinme hem de reklam geliri bulunan Rupp, "Brezilya'da çok popüler olan oyunlarla başladık." diyor. "Sonra dünyanın dört bir yanından diğer kart oyunlarını ekledik. Bugün oyunlarımız beş dilde birden sunuluyor.”

MegaJogos ekibi, portföyündeki her oyun uygulaması için oyun tasarımına ve kullanıcı deneyimine öncelik veriyor. Rupp, kullanıcı verilerinin analizinin, ilk oyun oturumlarından sonra geri dönen yeni kullanıcı sayısının benzer oyun uygulamalarına göre daha düşük olduğunu gösterdiğini söylüyor. İlk gün uygulamayı yükledikten ve uygulamayla etkileşim kurduktan sonra Rupp, bu kullanıcıların neden beklendiği kadar sık geri dönmediğini daha iyi anlamak ve doğrulamak istedi.

A/B test çözümleri için Firebase Remote Config kullanın

Oyun stüdyosunun kullanıcı deneyimi ekibi, sorunun yeni bir kullanıcının kayıt için ödül olarak aldığı oyun içi jeton sayısı olabileceğini düşünüyordu. Firebase için Google Analytics'i kullanarak, yeni kaydolan oyuncuların başlangıçtaki 35 jetonluk stoklarını tükettikten sonra uygulamadan ayrıldıklarını keşfetti.

MegaJogos ekibi, 2018'den beri Firebase Remote Config'i kullanıyor. Bu özellik, uygulamaların içindeki hemen hemen her şeyi yapılandırabiliyor ve bugüne kadar 90'dan fazla A/B testi yürütmelerini sağladı. Ekip, 35 jeton ödülünün performansını diğer miktarlara göre analiz eden bir dizi denemeyi kolayca tamamladı. Amaç, yeni kullanıcıları uygulamalarla etkileşimde kalmaya teşvik etmek, elde tutma ve genel reklam kazançlarını iyileştirmek için gereken en uygun jeton sayısını belirlemekti.

Megajogos uygulamasında kullanıcılara 35, 100 veya 200 jeton verip vermemeye karar verirken Rupp, başlangıçta 100 jetonun, UİSA gelirini olumsuz etkilemeden elde tutma oranını iyileştirmede etkili olduğunu belirledi. Ancak 200 jeton, elde tutma oranını UİSA ve UİR geliriyle dengelerken en iyi performansı gösterdi. Bu bulguları Dominos ve stüdyonun diğer bağımsız oyunlarıyla teyit edip edemeyeceğini merak etti. Diğer uygulamalarda bazı farklılıklar olsa da hepsi, kullanıcıların kaydolurken aldıkları jeton sayısını önemli ölçüde arttırarak elde tutma oranı ve gelirde artış sağladı.

Rupp, "Sonuçlar beklentilerimizin üstündeydi." diyor. "Sürecimizi iyileştirmek için Firebase'i kullanmaya devam ediyoruz. Şu anda yaklaşık 20 farklı A/B testi yürütüyoruz.”

photo

Google, işimiz için çok ama çok önemli. Google'ı önemli, güvenilir bir iş ortağı olarak görüyoruz.

Gustavo Rupp, Geliştirme Müdürü, MegaJogos

AdMob teklifli sistemi ve ödüllü reklamlar, reklam gelirini üçe katlayarak zamandan tasarruf etmenize yardımcı oluyor

MegaJogos ekibi daha sonra reklamlardan para kazanma konusuna odaklandı. Birkaç yıldır şelale uyumlulaştırması stratejisini kullanan şirket yeni çözümlere açıktı. 2020'de Rupp, 200'den fazla talep kaynağı için gerçek zamanlı açık artırma özelliğini duyduktan sonra AdMob teklifli sistemini denemeye karar verdi. Teklifli sistemi kullanmaya başlamasının ardından, üç uygulamasında ödüllü reklamları, reklam yerleşimlerini ve jeton teşviklerini test etti. Yalnızca bir ay sonra, reklam gelirinde %40 artış sağladı.

Rupp, AdMob teklifli sistemine hayran kaldığını söylüyor. AdMob, son iki yılda stüdyonun reklam gelirini %300'den fazla arttırmasını sağladı. Rupp'a göre, şelale uyumlulaştırmasına kıyasla yapılandırma ve bakım süreci çok kolay oldu ve şirkete reklam yönetimi konusunda zaman ve kaynak tasarrufu sağladı.

"Google, işletmemiz için çok ama çok önemli." "Google'ı önemli, güvenilir bir iş ortağı olarak görüyoruz. Bu nedenle, yeni ürünlerini ve özelliklerini test etmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmaya hazırız.”