Kılavuz

Ödüllü reklamlar: Kullanıcılar, geliştiriciler ve reklamverenler için avantajlıdır

Ödüllü reklamlar: Kullanıcılar, geliştiriciler ve reklamverenler için avantajlıdır

Ödüllü reklam nedir? Ödüllü video ve diğer biçimlere genel bir bakış

Ödüllü reklamlar, kullanıcılara uygulama içindeki bir ödül karşılığında bir video izleme veya oynatılabilir reklamla etkileşimde bulunma fırsatı sunar.

Örneğin, mobil oyun oynayanlar kritik bir noktaya ulaştığında sonunda "ölür". Bu oyuncular, seviyeyi tamamlayamadığı için hayal kırıklığına uğrar ve en baştan başlamak yerine oyuna kaldığı yerden devam etmeyi ister. Her bir ödüllü reklam "dönüşüm hunisinde" gerçekleşebilecek dört ana etkinlik vardır:

  • Reklam istemi: Kullanıcıya ödül karşılığında reklam görüntüleme seçeneği sunulur.

  • Tercih etme: Kullanıcı, reklamı izlemeyi tercih eder.

  • Reklam ödülü: Kullanıcı, reklam görüntüleme işlemini tamamlar ve ekstra "can" veya güçlendirme gibi bir ödül kazanır.

  • Öğe kullanımı: Kullanıcı ödülü harcadıktan sonra oyuna kaldığı yerden devam edebilir.

Oyuncular oyuna devam etmek istediğinden genellikle dönüşüm hunisinin tamamında dönüşüm gerçekleştirir.

Ödüllü video reklamları neden kullanmalıyım?

Rekabetin gitgide arttığı mobil oyun pazarında geliştiricilerin etkileşim ve kullanıcıları elde tutmaya daha fazla odaklanması gerekir. Bu nedenle, para kazanma ve kullanıcı deneyimi arasında doğru dengeyi bulmak, oyunun başarısı için kritik öneme sahiptir. Ödüllü reklamlar, bu dengeye ulaşmanın en popüler yollarından biri haline gelmektedir: AdMob ödüllü reklamları kullanan uygulamaların sayısı son bir yılda dört katına çıkmıştır.1

Kullanıcılar için avantaj: Ödüllü reklamlar, uygulama deneyimini ücretsiz olarak yeni sürüme geçirir

Kullanıcılar, oyuna devam etmelerine ve daha hızlı ilerlemelerine yardımcı olacak veya ücretli öğelere para yerine zaman harcayarak erişebilmelerini sağladıkları için ödüllü reklamları tercih eder. Ayrıca, ödüllü reklamlar kullanıcılara reklamlarla etkileşime girme seçeneği sunarak reklam deneyiminin kontrolünü kullanıcılara bırakır. Tercihe bağlı bu yapı, ödüllü reklamların kullanıcı deneyimini kesintiye uğratma riski olmadan güvenli bir şekilde entegre edilmesini sağlar. Google'ın yaptığı dahili araştırmalarda, kullanıcıların %50'si ödüllü reklamlar kaldırılırsa uygulama deneyimleriyle ilgili memnuniyet derecelerinin azalacağını belirtmiştir.2

Geliştiriciler için avantaj: Ödüllü reklamlar, geliri ve kullanıcı etkileşimini artırır

Geliştiriciler, geliri artırdığı ve kullanıcıların ilgisini canlı tuttuğu için ödüllü reklamları tercih eder. Bu biçimler, temel kullanıcı deneyimini koruyarak, harcama yapmayan kullanıcılardan etkili bir şekilde para kazanmak için tasarlanmıştır. Bu reklamlar, benzeri görülmemiş video tamamlanma ve etkileşim oranları nedeniyle çok yüksek bin gösterim başına maliyet (BGBM) değerine sahip olabilir. Ayrıca, ödüller sayesinde kullanıcılar uygulamada daha fazla zaman geçirmeye teşvik edildiğinden, ödüllü reklamlar genellikle kullanıcıları elde tutma oranını artırır. Son olarak, ödüllü reklamlar, uygulama içi satın alma (IAP) işlemleriyle karma bir para kazanma modeli uygulamak için mükemmel bir fırsat sunar. Uygulama içi satın alma işlemlerinden para kazanan oyunlar arasından, IAP'ye tamamlayıcı bir çözüm olarak ödüllü reklamları uygulayanların sayısı gitgide artmaktadır. Ödüller, premium özellikleri tanıtmak için kullanılabilir. Böylece, oyuncular daha uzun süre oynamakla kalmaz, sonunda gitgide daha fazla oyuncu harcama yapan kullanıcılara dönüşebilir.

Reklamverenler için avantaj: Ödüllü reklamlar, değerli gösterimler sağlar

Reklamverenler, diğer reklam biçimlerinden daha yüksek kullanıcı etkileşimi ve bunun sonucunda daha yüksek reklam harcaması getirisi (ROAS) sağladığı için ödüllü reklamları tercih eder. Reklamlar tercihe bağlıdır ve ödüller nedeniyle kullanıcılar genellikle reklamları sonuna kadar izler. Sonuç olarak, performans odaklı reklamverenler daha yüksek dönüşüm oranları elde eder ve marka reklamverenleri marka bilinirliği ile hatırlanabilirliğini artırır.

Ödüllü reklamlar sonuç almanızı nasıl sağlar?

Ödüllü reklamları kullanan reklamverenler, hem gelir hem de kullanıcı etkileşimi üzerinde olumlu bir etki elde etmiştir. Ödüllü reklamların sizin gibi geliştiriciler için değeri nasıl artırdığını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Daha yüksek reklam geliri

Bulgaristan'ın Sofya şehrinde bulunan NoSixFive oyun şirketi, Jump Drive oyununu ödüllü reklam deneyimine odaklanarak oluşturdu. Şirket, mevcut uygulamalarından banner ve geçiş reklamlarıyla para kazanıyordu ancak ödüllü reklamları denemek istedi. NoSixFive, esasen sunduğu yüksek doluluk oranları ve iyi kullanıcı deneyimi nedeniyle AdMob'la çalışmayı seçti.

Yarı sonsuz hayatta kalma oyunu Jump Drive, ödüllü uygulamaları en başından uygulamak için mükemmel bir fırsattı. Oyuncular enerji hücreleri toplayarak oyun boyunca bu hücreleri elinde tutuyordu. Hücreler, gemilerin ve yeni seviyelerin kilidini açıyordu. NoSixFive, oyunculara ödüllü reklam izleyerek, o elde topladıkları hücre miktarını ikiye veya üçe katlama seçeneği sunmaya karar verdi. Böylece oyuncular daha da yüksek sonuçlara ulaşabilecekti. Bu ödüllü reklam uygulaması, yüksek eBGBM'ler ve olağanüstü bir kullanıcı etkileşiminin yanı sıra Google Play ile Apple App Store'da olumlu yorumlar sağladı.

Daha yüksek IAP geliri

Ödüllü reklamları kullanmak, kullanıcıları uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirmeye teşvik etmek için mükemmel bir yol olabilir. Çinli geliştirici Avid.ly, dijital ürünler satın alan genellikle küçük bir yüzdeye sahip oyunculardan elde ettiği geliri destekleyecek başka bir gelir akışı elde etmek istedi. Geliştirici, ödüllü reklamları denemek için AdMob'la çalışmaya karar verdi ancak IAP gelirinin azalmasından endişeleniyordu.

Avid.ly, basit oyunlarından birinde ödüllü reklamları uyguladıktan sonra tam olarak bunun tersi bir etkiyle karşılaştı. Kullanıcılar, uygulama içi öğeleri %18 daha sık satın aldı ve oyunda %20 daha fazla zaman geçirdi. Ayrıca bu uygulamanın toplam geliri %40 arttı. Bu sonuçlar, Avid.ly'yi sahip olduğu 50'den fazla oyun uygulamasının hepsinde ödüllü reklamları uygulamaya teşvik etti. Gitgide daha fazla sayıda geliştirici, ödüllü reklamlar ve IAP'den oluşan bu karma modelle başarı elde etmektedir.

Kullanıcı etkileşimi ve kullanıcıları elde tutma üzerinde olumlu etki

Ödüllü reklamları kullanan uygulamalar, oturum uzunluğu ve kullanıcıları elde tutma oranında artış elde etmiştir. Güney Kore'de kurulan dünya çapındaki oyun şirketi CookApps, 2016 yılına kadar Kuzey Amerika ve Avrupa'da 80 milyon oyuncu edinmiştir.

CookApps, ana gelir akışı olarak öncelikle IAP yöntemini kullanmıştır. Ancak, kullanıcı maliyetlerinin artması ve sosyal ağlardan gelen organik trafiğin azalması, şirketi geliri artırma yolları aramaya yöneltmiştir. Mayıs 2017'de CookApps, kullanıcıların ek can kazanmasını sağlayan ödüllü video reklamları ekledikten sonra uygulamalarından birindeki oturum uzunluğunda %16 artış elde etmiştir. Şirket, daha sonra aynı yıl içinde tercih oranlarını artırmak için reklam yerleşimlerine A/B testi uygulamıştır. Testler, ödüllü reklamları tam olarak kullanıcıların son canını tükettiği noktaya yerleştirerek reklam görünürlüğünün artırılabildiğini göstermiştir. Oturum uzunluğu %211 artmıştır.

CookApps, ödüllü analiz dönüşüm hunisini optimize ederek kullanıcı etkileşimini artırmayı başarmıştır. Ekip, kullanıcıların ekran başında kalma süresini artırmanın uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirme olasılığını da artırabileceğine inanarak, ödüllü reklamları hem oyun oynayan hem de oynamayan kullanıcılara göstermeye karar vermiştir. Ödüllü reklamlarla ilgi çekici ve cazip deneyimler sunulan kullanıcıların uygulamaya gösterdikleri ilgi artmaktadır ve bu kullanıcılar oyuna tekrar tekrar geri gelmektedir.

Ödüllü reklamları kullanmaya başlamak için hazır mısınız? Uygulamanızın indirilme sayısı 100.000'den fazlaysa size yardımcı olmak için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunabiliriz. Ücretsiz danışmanlık hizmeti isteğinde bulunun.

  1. Google Ads Verileri, iOS/Android, Global, Nis. 2017-Oca. 2018
  2. Google Play Verileri, Global, Oca. 2017 ve Oca. 2018. Geliştirici tarafından belirtilen reklamlar ve Google Play Store'dan kullanılam IAP bildirimleri.