Kılavuz

Uygulama içi reklam stratejinizi optimize etme

Uygulama içi reklam stratejinizi optimize etme

Uygulamalarınızda reklam yayınlamaya başlamak için hazır mısınız?

Mobil uygulamanızdan para kazanmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Uygulamanız her yüklendiğinde para kazanmanızı sağlayacak ücretli bir uygulama oluşturabilirsiniz. Ek öğe, kredi veya özellikler için uygulama içi satın alma (UİSA) seçeneğinin sunulduğu ücretsiz ya da ücretli uygulamalar oluşturmayı da seçebilirsiniz. Uygulamanızda reklam yayınlayabilir ve böylece, reklam tıklamalarından veya kullanıcıları ücretsiz sürümden ücretli sürüme geçmeye teşvik ederek para kazanabilirsiniz.

Uygulama içi reklamlarla para kazanma

Reklam yayınlayarak nasıl para kazanacağınız büyük oranda ana gelir modelinize bağlıdır. Gelirinizin büyük bir bölümünü reklam tıklamalarından elde etmeyi mi planlıyorsunuz? Yoksa görüntülü reklamlardan yararlanarak kullanıcıları uygulamanızın ücretli sürümüne geçmeye teşvik etmek mi istiyorsunuz?


Reklam tıklaması modeline odaklanmaya karar verirseniz, oldukça yaralı veya eğlenceli bulunduğu için sık sık kullanılacak ücretsiz bir uygulama oluşturmanız önerilir. Uygulamanızda yayınladığınız reklamlar kullanıcıların burada gerçekleştirdiği işlemlere engel olmamalı, ancak yine de dikkatlerini çekecek şekilde tasarlanmalıdır.

Reklam performansını test etme

Gelir hedeflerinize ulaşmak için uygulamanızda reklam yayınlama ve çok fazla sayıda reklam göstererek kullanıcıların uygulamanızdan uzaklaşmasına neden olma arasında ince bir çizgi vardır.


Bu nedenle, uygulama içi reklamcılık faaliyetlerinizde farklı reklam yayınlama seçeneklerini test etmenizi önemle tavsiye ederiz. Örneğin; farklı yerleşim, biçim ve görüntüleme sürelerini kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece hangi kombinasyonun, mevcut kullanıcılarınızın kaybedilmesine veya uygulamanızın kaldırılmasına neden olmadan en fazla sayıda tıklama ya da yeni sürüme geçme işlemi sağladığını görebilirsiniz.

Harika bir kullanıcı deneyimi oluşturma

Ne kadar fazla test yaparsanız, gelir oluşturma ve harika bir kullanıcı deneyimi sunma arasında doğru dengeyi kurma şansınız o kadar artar. Uygulama analizlerinizi izlemenin yanı sıra, ilgili mağazalara gidip uygulamanız hakkında yazılan yorumları ve değerlendirmeleri okumanızı da öneririz. Bu sayede, özel olarak kullanıcıların uygulamanızla ilgili düşünceleri ve genel anlamda reklam deneyimleri konusunda geri bildirim almanız mümkün hale gelir.


Reklam geliri oluşturma ve harika bir kullanıcı deneyimi sunma arasında denge kurduktan sonra elde edeceğiniz sorunsuz döngü süreci, olumlu kullanıcı değerlendirmeleri almanıza, uygulamanızın daha fazla indirilmesine ve nihayetinde elde ettiğiniz gelirin artmasına olanak tanır. Uygulamalardan para kazanmayla ilgili en güncel ürün yenilikleri hakkında bilgi edinmek ve müşteri başarı öykülerine göz atmak için Google AdMob blogunu ziyaret edin.