Kılavuz

Uygulamanızdan para kazanmaya yönelik 5 strateji

Uygulamanızdan para kazanmaya yönelik 5 strateji

Konu mobil uygulamalardan para kazanmak olunca önünüzde birçok seçenek vardır. Bu makalede, uygulamalardan para kazanmak için kullanılan en popüler 5 stratejiye değineceğiz. Ayrıca bu stratejilerin, uygulamaların büyüme ve etkileşim seviyesi üzerindeki potansiyel etkisini ele alacağız.

Ücretsiz ve ücretli uygulama sürümleri modeli

Uygulamalardan para kazanmak için kullanılan popüler stratejilerinden biri, uygulamanızın ücretsiz ve ücretli birer sürümünü sunmaktır. Bu yaklaşımı benimseyen uygulama geliştiricileri, ya ücretsiz uygulamada bazı özellikleri kısıtlayarak ücretsiz uygulama kullanıcısını ücretli uygulamaya geçmesi için "teşvik ediyor" ya da ücretsiz uygulamadan uygulama içi reklamlarla para kazanıyor.


Bu strateji iki farklı avantaj sağlıyor. Bunlardan ilki, kullanıcılara uygulamanın temel işlevlerini ödeme yapmadan kullanmalarını sağlayan ücretsiz bir seçenek sunması. Diğer avantajıysa, uygulama geliştiricisine uygulama yükseltmeleri veya uygulama içi reklamlar üzerinden kullanıcı tabanını genişleterek para kazanma imkanı sağlaması.

Uygulama içi satın alma seçenekli ücretsiz uygulama modeli

Uygulamalardan para kazanmak için benimsenen bir başka popüler strateji de uygulama içi satın alma (IAP) seçeneği sunmaktır. Bu stratejide uygulamanın kendisi ve çoğunlukla temel işlevleri ücretsiz sunuluyor. Ancak, kullanıcı uygulamada daha hızlı ilerleme kaydetmek (örneğin, bir oyunda fazladan can elde etmek veya bir arkadaşlık uygulamasında premium özelliklere erişmek) istediğinde "öde ve oyna" moduna geçebiliyor.


Kullanıcıların premium özelliklere para ödemeden erişmesine izin verildiği durumlar da söz konusu olabiliyor. Belirli özelliklerin açılmasını bekleyecek veya uygulamayla yeterli sıklıkta etkileşim kuracak kadar sabırlı olan kullanıcılar, uygulamalardan sonsuza kadar ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bazen de bunun yerine uygulama geliştiricileri, yalnızca sınırlı sayıda özelliği ücretsiz olarak sunuyor. Bu durumda, diğer özelliklere erişim ancak uygulama içi satın almayla mümkün oluyor.

Abonelik seçenekli ücretsiz uygulama modeli

Bazı geliştiriciler, abonelik seçenekli ücretsiz uygulama modeli oluşturmayı tercih ediyor. Bu stratejide uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor, ancak sunulan içerik veya hizmetlere erişim kısıtlı oluyor. Uygulamanın tüm avantajlarından eksiksiz şekilde faydalanmak isteyen kullanıcıların, bir abonelik planına dahil olmaları gerekiyor. Bu para kazanma stratejisi yaygın olarak hizmet odaklı uygulamalarda (ör. Headspace meditasyon uygulaması) veya haber uygulamaları gibi içerik tabanlı uygulamalarda kullanılıyor.


Bu yaklaşım sayesinde, kullanıcılar uygulama mağazalarında alakalı içerik için arama yaptıklarında, söz konusu uygulama hemen bir ücretsiz uygulama olarak karşılarına çıkıyor. Bu, geliştiricilerin ilk etapta bir kullanıcı tabanı oluşturup ardından bu kullanıcıları ücretli uygulama abonelerine dönüştürmesi için harika bir yöntem.

Ücretli uygulama modeli

Geliştiriciler bazen de uygulamalarının yalnızca ücretli sürümünü yayınlıyor. Bu tür uygulamalar çoğunlukla başka yerde bulunması zor olan benzersiz bir değer sunuyor. Bu para kazanma stratejisi en çok üretkenlik uygulamalarında kullanılıyor.


Bu strateji tercih edilecekse, oluşturulan uygulamanın yeterli düzeyde değer sağlaması veya kullanıcıların belirli ihtiyaçlarına yönelik benzersiz bir işlev sunması gerektiği unutulmamalı. Aksi halde uygulamanız için gelir sağlayacak kullanıcı tabanını oluşturmakta zorlanırsınız.

İş ortaklığı modeli

Bir uygulama belirli bir özel pazarda çok popülerse bu alanda faaliyet gösteren şirketler, uygulama kullanıcılarına markalarını göstermek amacıyla uygulama geliştiricisine sponsorluk teklif edebilir.


Bu nedenle, bir sonraki uygulamanızın fikir aşamasında, uygulamanın hitap edebileceği hedef kullanıcı tabanı ve bu kitleye ilgi gösterme ihtimali olan markalar üzerinde de düşünmenizi öneririz. Söz konusu kullanıcı tabanı yeterince genişse sponsorluk, iş ortaklığı ya da uygulamanın satın alınması yoluyla para kazanmak da iyi birer seçenek olabilir.


AdMob'daki ürün yeniliklerinden haberdar olmak ve uygulamalardan para kazanan müşterilerin başarı öykülerine göz atmak için AdMob bloguna gidip abone olabilirsiniz.