Kılavuz

Google AdMob Ödüllü Reklamlar Başucu Kitabı

Google AdMob Ödüllü Reklamlar Başucu Kitabı

Etiketler

  Ödüllü reklam nedir?

  Ödüllü reklamlar, kullanıcılara video izleme veya oynanabilir reklamla etkileşim kurma karşılığında bir uygulamada ödül kazanma fırsatı sunan popüler bir reklam biçimidir. Bir kullanıcıya ne zaman reklam gösterileceğine geliştiricilerin karar verdiği "itme stratejisine" dayanan geleneksel reklam modellerinin aksine, ödüllü reklamlar reklamı izleyecekleri zamanı kullanıcıların seçtiği "çekme stratejisini" benimser.

  photo

  AdMob ödüllü reklamlar neden kullanılmalı?

  Başarılı bir uygulama şirketi kurmak üç grubun farklı ihtiyaçlarını dengelemeyi gerektirir: işletmeniz için güçlü bir gelir, kullanıcılar için iyi bir uygulama deneyimi ve reklamverenler için kullanıcı katılımı. AdMob ödüllü reklamlar, tüm bu ihtiyaçları karşılayarak herkesin kazançlı çıkmasını sağlayan bir kombinasyondur.

  • Geliştiriciler: Diğer reklam biçimlerine kıyasla, kullanıcıların ödüllü reklamlara dahil olma olasılığı %20-40 daha fazladır. Bu sayede geliştiriciler daha yüksek ve istikrarlı bir gelir akışı elde ederler.
  • Kullanıcılar: Ödüllü reklamlar, ücret ödemek yerine reklam izleyerek ayrıcalıklı uygulama sürümleri gibi değerli öğeler kazanmak için zorlayıcı olmayan bir yol sunar.
  • Reklamverenler: Ödüller reklamları daha ilgi çekici hale getirir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimiyle bir araya geldiklerinde, kullanıcılar daha fazla ödüllü reklam izlemeyi kabul ederler. Bu da reklamverenler için reklam harcamalarından elde edilen gelirin (ROAS) daha yüksek olmasını sağlar.

  Kullanıcıların oyunlarımızı oynamaya devam etmelerini istiyoruz ve ödüllü reklamlar bu isteği gerçekleştirmemize yardımcı oluyor. Kullanıcının bir ödül karşılığında reklam izlemesi güzel bir deneyim sunuyor. AdMob'un sunduğu yenilik, ölçeklendirme yapmamıza yardımcı oldu ve bunu artık kullanıma sunduğumuz her oyunda kullanıyoruz.

  Josephine Robert, UA ve Reklamdan Para Kazanma Müdürü, Voodoo

  Ödüllü reklamlarla ilgili en iyi uygulamalar

  Reklamın uygulanması, tasarımı veya uygulamanız içindeki yerleşimi gibi bir reklamın performansını etkileyen birçok faktör vardır. Bu kılavuzda, ödüllü reklamları başarılı bir şekilde uygulamanıza yardımcı olacak en önemli ipuçlarını ve kaynakları sizinle paylaşacağız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

  Ödüllü reklam tasarımıyla ilgili en iyi uygulamalar

  Ödüllü reklam yerleşimiyle ilgili en iyi uygulamalar

  Ödüllü reklamları hayata geçirmeyle ilgili en iyi uygulamalar

  Ödüllü reklam tasarımıyla ilgili en iyi uygulamalar

  Ödüllü reklam dönüşüm hunisi dört adımdan oluşur: reklam istemi, reklam gösterimi, reklam ödülü ve öğenin kullanıldığı an.

  Bu kılavuzda geliştiricilerin kontrol edebildiği iki adıma odaklanacağız: reklam istemi ve reklam ödülü. Reklamınızı tasarlamaya başlarken izleyeceğiniz bazı genel kurallar aşağıda verilmiştir.

  İsteminizi tasarlama

  Reklam istemi, kullanıcıya bir reklam görüntülemesi karşılığında ödül kazanma seçeneğinin sunulduğu yerdir. İyi bir istem, dahil olma oranını artırarak daha fazla gösterim ve daha yüksek gelir elde edilmesini sağlayabilir.

  1. Kullanıcınıza değer sunan net bir mesaj vermeye odaklanın. İsteminiz gerçekleşmek üzere olan değer takasını net bir şekilde açıklamalıdır.

  2. Hedef kitlenize göre tasarım yapın. Reklamlarınızı gören ve onlarla etkileşime geçen kullanıcıları anlamak, söz konusu kitlenin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılamanıza yardımcı olur.

  Ödülünüzü tasarlama

  İstem hazır olduğunda, sıra hangi öğeleri sunacağınızı belirlemeye gelir.

  1. Kullanıcıları elinizde tutmayı sağlayacak ödüller tasarlayın. Kullanıcılara uygulama yolculukları boyunca çeşitli ödüller sunarak oturum süresini uzatabilirsiniz.

  2. Ödüllerinizin değeri için orta noktayı bulun. Sunduğunuz ödüller uygulama içi satın alma (UİSA) işlemlerinizi olumsuz etkileyecek kadar değerli olmamalı fakat kullanıcıların ödül karşılığında reklam izlemek isteyecekleri kadar değerli olmalıdır.

  Ödüllü reklam yerleşimiyle ilgili en iyi uygulamalar

  Ödüllü reklam yerleşimlerinizi optimize etmek, büyük bir gelir artışı elde etmek için ihtiyacınız olan itici gücü sağlayabilir. Örneğin, Güney Kore merkezli bir video oyun geliştiricisi olan CookApps, ödüllü reklamlarının yerleşimini özelleştirerek %86 gelir artışı elde etti. Kullanıcıların reklamınızı kolayca bulabilmelerini sağlamak için bu en iyi uygulamaları hayata geçirin.

  1. Reklamı kullanıcı trafiğinin yüksek olduğu bir yere yerleştirin. Reklamınız için en iyi yerlerden biri, kullanıcılarınızın %100'ünün mutlaka uğrayacağından emin olduğunuz ana sayfadır. Ayrıca, reklamınızın daha fazla keşfedilmesini sağlamak için pop-up şeklinde dahil olma istemleri kullanabilirsiniz.

  2. Reklamınızı kullanıcı deneyimi açısından önemli bir yere yerleştirin. Titiz kullanıcı testleri aracılığıyla ödüllü reklamlara dahil olma oranlarının uygulamanızın hangi bölümlerinde daha yüksek olduğunu belirleyebilirsiniz. Dahil olma oranlarının daha yüksek olduğu bölümlerde reklam göstermek, katılımın ve gelirin artmasını sağlar.

  3. Satışları artırmak için uygulama içi satın alma (UİSA) mağazanızdan yararlanın. Ödüllü reklamlar, kullanıcıların normal reklamlar aracılığıyla elde edemeyecekleri diğer uygulama içi ödülleri keşfetmelerini sağlamanın iyi bir yoludur. Ödüllü reklamlar; güçlendiriciler, malzemeler veya ayrıcalıklı erişim gibi yeni uygulama özellikleriyle ilgili bilinirlik sağlamanıza da yardımcı olabilir.

  Ödüllü reklamları hayata geçirmeyle ilgili en iyi uygulamalar

  Ödüllü reklamlarınızı hayata geçirmeye hazır olduğunuzda, sonuçlarınızı düzenleyerek izlemenize yardımcı olacak bu en iyi uygulamaları takip edebilirsiniz.

  1. Reklamlarınızı test edin. Reklam performansı istem tasarımına, reklam yerleşimine, uygulama kategorilerine ve kullanıcıların coğrafi konumlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle birden fazla tasarımı deneyerek bunları birbirlerine karşı test edin. Hem en iyi performansı gösteren hem de kullanıcılarınızın ilgisini çeken reklamı bulmak için Firebase'i kullanarak farklı reklam tasarımlarına A/B testi uygulamayı deneyin.
  2. Ödüllü reklam politikalarına göz atarak reklamlarınızın politikalara uygun olduğundan emin olun. Bu yönergeler, olumlu kullanıcı, geliştirici ve reklamveren deneyimleri sağlayan reklamlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.
  3. Performansı takip etmek için görünürlük ve tamamlanma oranlarını izleyin. İyi performans gösteren reklamların katılım sağlayan Günlük Etkin Kullanıcı Sayısı %50'nin, tamamlanma oranı ise %80'in üzerinde olmalıdır.

  Akıllı segmentasyon ile ödüllü reklamlar

  Akıllı segmentasyon kullanarak ödüllü reklam deneyiminizi farklı kitlelere göre kişiselleştirebilirsiniz. Akıllı segmentasyon, makine öğreniminden yararlanarak kullanıcılarınızı iki gruba ayırır: alıcı olacağı öngörülenler ve alıcı olmayacağı öngörülenler.

  1. Alıcı olmayacağı öngörülen kullanıcılara daha iyi ödüller sunan daha fazla reklam gösterin. Daha iyi ödüller sunan daha fazla reklam göstermek, katılımı ve geliri UİSA kazançlarınızı riske atmadan artırmanızı sağlayabilir. Topluluğunuzda adaleti sağlamak için ödüllerinizi rastgele hale getirdiğinizden emin olun.
  2. Reklamlarınızı harcama yapmayacakları öngörülen kullanıcılara daha erken göstererek yaşam boyu değerinizi (YBD) artırın. Potansiyel gelirinizi kaybetmekten kaçınmak için UİSA gelirini olumsuz etkilemeden, reklamları harcama yapmayacağı öngörülen kullanıcılara daha erken gösterin.
  3. Geliri en üst düzeye çıkarmak için harcama yapmayacağı öngörülen kullanıcılara ait sıklık sınırlarını gevşetin. Kullanıcıların büyük bir bölümü asla satın alma işlemi gerçekleştirmez. Akıllı segmentasyon, bu tür kullanıcılar için sıklık sınırlarını genişletebilir.

  Akıllı segmentasyon ile uygulamanızdan yeni bir gelir kaynağı elde etme hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Örnek reklamlar

  İlham alın. Diğer yayıncıların ödüllü reklamları uygulamalarında nasıl hayata geçirdiklerini görün.

  Uygulama kaynakları

  Kullanışlı olabilecek diğer kaynakların listesi aşağıda yer almaktadır:

  Ödüllü reklam oluşturmaya hazır mısınız?

  Ödüllü reklamları kullanmaya başlamanın kolay bir yolunu arıyorsanız Android veya iOS'ta ödüllü reklamlar için geliştirici kılavuzlarımıza göz atın. Bu kılavuzlar basit bir ödüllü reklam için gereken tüm kodları içerir. Bu kodları olduğu gibi kullanabilir veya uygulamanızın görünümü ve tarzına daha uygun olacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

  AdMob Kullanıcı Arayüzü'nde kendi ödüllü reklamınızı oluşturun veya bu videoya göz atarak ödüllü reklamları uygulamanızda sorunsuz bir şekilde hayata geçirmeyle ilgili daha fazla bilgi edinin.