Başarı Öyküsü

Game Insight, AdMob akıllı segmentasyon ile reklam gelirini %30 artırdı

Game Insight, AdMob akıllı segmentasyon ile reklam gelirini %30 artırdı

2009 yılında Vilnus, Litvanya'da kurulan Game Insight, olağanüstü mobil ve sosyal oyunlar geliştirme hedefiyle yola çıktı. Kısa süre içinde 600'den fazla geliştiriciyi bünyesine katan ekip, Survival Arena, AirPort City ve Guns of Boom gibi yenilikçi ve başarılı oyunlarla ün kazandı. Dünya çapında başarılı olmasına rağmen, Game Insight'ın ileri düzey strateji oyunu Survival Arena'dan elde ettiği geliri artıracak yeni yollar bulması gerekiyordu. Şirket, oyun içinde akıllı segmentasyonla geçiş reklamları uyguladıktan sonra, mevcut uygulama içi satın alma (UİSA) gelirini baltalamadan reklam gelirinde %30 artış elde etti.

Oyuncuları oyundan soğutmadan para kazanmak

İyi bir performansa sahip olan ve sorunsuz reklam deneyimi sunan Game Insight, gelir elde etmek için ağırlıklı olarak ödüllü reklamlar ile uygulama içi satın alma stratejisini bir arada kullanıyor. Ekip, geliri daha da artırmak için ödeme yapmayan kullanıcılara diğer reklam biçimlerini sunmanın yollarını aradı. Ancak, bu reklamların sık sık uygulama içi satın alma yapan kullanıcılara gösterilerek UİSA dönüşüm oranına zarar verebileceğinden ve ödeme yapan kullanıcıları kaybetmelerine yol açacağından endişeleniyorlardı.

Game Insight Para Kazanma Stratejisinden Sorumlu Maria Tyutina, "Halihazırda birçok Google ürünü kullanıyoruz ve bunlara gerçekten güveniyoruz. Bu nedenle deneyebileceğimiz en iyi seçeneğin AdMob olduğunu düşündük. Geçiş reklamlarının harcama yapma olasılığı yüksek kullanıcılara gösterilmemesini sağladığı için akıllı segmentasyon özelliğini duyduğumuzda çok heyecanlandık. Çünkü bu reklamların harcama yapan kullanıcılara gösterilmesi, kullanıcıların oyunumuzu terk etmelerine yol açabiliyor." dedi.

Doğru kullanıcılara doğru reklamları göstermek

Akıllı segmentasyon, makine öğreniminden yararlanarak kullanıcıların satın alma davranışlarını tahmin ediyor ve onları iki gruba ayırıyor:

  1. Alıcı olmadığı öngörülenler: Uygulama içi satın alma olasılığı düşük kullanıcılar
  2. Alıcı olduğu öngörülenler: Uygulama içi satın alma olasılığı yüksek kullanıcılar

Akıllı segmentasyon özelliği kullanıldığında, reklam istekleri sadece alıcı olmadığı öngörülen kullanıcılar için karşılanır; alıcı olduğu öngörülen kullanıcılar için karşılanmaz. Potansiyel alıcılara gösterilen reklamların sayısını sınırlamak, reklamların UİSA dönüşümüne engel olmamasını sağlar.

Ekip, özelliği uygulamanın oldukça basit olduğunu gördü. Akıllı segmentasyon özelliğinin etkin olduğu ekstra bir oyun içi geçiş reklam alanı eklemeye karar verdi. Ayrıca, reklamların yeni oyunculara fazla erken gösterilmemesi için reklam gösterme sınırları da belirledi. Böylece yeni oyuncuların oyunu oynamaya ve herhangi bir teşvik olmadan UİSA yapmaya daha fazla zamanları olması sağlandı. Maria, "Akıllı segmentasyon sayesinde bu sınırı normalden çok daha düşük bir seviyede belirleyebildik: 24 saat sonra gösterilen diğer geçiş reklamlarına karşın, oyuna ilk kez başlayan bir oyuncuya iki saat sonra reklam gösteriliyor." dedi.

Oyunda akıllı segmentasyonu etkinleştirdikten sonra, model hangi kullanıcıların muhtemel alıcı olup hangilerinin olmadığını anında belirlemeye başladı. "Yeni oyun içi reklamı kademeli olarak yayınlamaya başladık. Böylece bir yandan kullanıcı deneyimi ve metrikler üzerindeki etkilerini takip edebiliyorduk. UİSA, kullanıcıları elde tutma ve etkileşim gibi temel TPG'lerde herhangi bir azalma olmadığını gördükten sonra kullanıcılarımızın tamamına yayınlamaya devam ettik."

Kitlelerin kullanımına sunmak

Game Insight, Survival Arena'da bir hafta içinde akıllı segmentasyonu etkinleştirdi ve reklam gelirinde artış elde etti.

Akıllı segmentasyonu bir hafta içinde uygulamaya geçirdik ve gelirimiz bir ay içinde arttı. Ayrıca denediğimiz ilk oyunun reklam geliri %30 artış gösterdi.

Maria Tyutina, Para Kazanma Stratejisi Sorumlusu, Game Insight

Ekip, yeni geçiş reklamlarının UİSA geliri veya oyun deneyiminde olumsuz etkiye sahip olmadığını gördü. Maria, "Bu, geliri artırmak ve oyun deneyimiyle sorunsuz bir şekilde entegre etmek için kullanabileceğimiz hızlı bir çözümdü. Yani tam olarak aradığımız şeydi. Geçiş reklamlarını daha fazla oyunda yayınlamaya başladık ve onlarda da çok iyi sonuçlar elde ediyoruz." dedi. Game Insight, akıllı segmentasyonu denemenin yanı sıra geçiş reklamı uyumlulaştırma için AdMob ile iş birliği yaptı. "AdMob Uyumlulaştırmasını Survival Arena'da denedik ve harika sonuçlar elde ettik." diyen Maria, "AdMob Uyumlulaştırmasını diğer oyunlarımızın bazılarında ödüllü video için kullanmaya başladık." diyerek sözlerini tamamladı.

Maria ve ekibi, ileride daha fazla AdMob özelliği denemeyi planlıyor. Game Insight şu anda yayında olan 10 oyuna sahip ve bu oyunların çoğunda akıllı segmentasyon ve AdMob Uyumlulaştırması kullanmayı planlıyor.

Para kazanma stratejinizi bir üst düzeye çıkarmak mı istiyorsunuz? Hemen AdMob uzmanlarımızdan danışmanlık hizmeti talep edin.