Başarı Öyküsü

Playdots, Inc. AdMob uyumlulaştırmasıyla reklam gelirinde %28 artış sağladı

Playdots, Inc. AdMob uyumlulaştırmasıyla reklam gelirinde %28 artış sağladı

2013'te kurulan New York merkezli Playdots, Inc. dünyaya anlamlı oyun deneyimleri sunmaya odaklanan bir mobil oyun şirketi. Playdots ekibi, güzellik ile eğlenceyi bir araya getiren benzersiz mobil oyunlar geliştirerek kendilerine özgü bir kategoride estetik açıdan göze hitap eden oyunlar sunuyor. Şirketin oyun portföyünde kullanıcıların puan kazanmak için aynı renkteki noktaları birbirine bağladıkları minimalist bir bulmaca oyunu olan, büyük popülerliğe sahip Dots da yer alıyor. Oyunları 100 milyondan fazla kez indirilen Playdots, milyonlarca etkin kullanıcıdan oluşan sadık bir kullanıcı tabanına sahip.

Neredeyse on yıllık oyun geliştirme deneyimine sahip olan Playdots, gelirini en üst düzeye çıkarmak için birden fazla reklam ağıyla birlikte çalışıyordu. Ancak, Playdots ekibi uyumlulaştırma şelalesini yönetmek için çok fazla zaman ve kaynak harcadığını fark etti ve marka reklamverenlerinin şirketin reklam envanterine erişimlerinin sınırlı kaldığına dair endişesi de giderek artıyordu. Değişim zamanının geldiğini düşünen Playdots, başarılı oyunu Two Dots'ta AdMob uyumlulaştırmasını test etti. Test sonucunda reklam geliri %28, günlük etkin kullanıcı başına ortalama gelir (ARPDAU) %21 arttı ve Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bin gösterim başına maliyette (BGBM) %60 artış sağlandı.

Para kazanma stratejinizi bir üst düzeye mi çıkarmak istiyorsunuz? AdMob uzmanlarımızın birinden bugün danışmanlık hizmeti isteyin.

Gelecek başarılara hazırlanma

Playdots, Mart 2019'a kadar reklam ağlarını yönetmek için başka bir araç kullanıyordu. Ancak, ekip çözümü yönetmek için harcadığı zamanın fazlalığı karşısında endişelenmeye başladı. Playdots'un ürün müdürü Drew McWhorter, "Reklamlar işimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor ama biz uyumlulaştırmayı tek kişinin yönettiği küçük bir stüdyoyuz. Kurduktan sonra sürekli yönetmemiz gerekmeden işimizi olumlu etkileyeceğine güvenebileceğimiz bir çözüme ihtiyacımız vardı." diyor. Dahası, ekip Two Dots'ın envanterine daha fazla marka reklamcılığı eklemek istiyordu ve mevcut ağ iş ortaklarının bunun altından kalkamayabileceklerini düşünüyordu.

Reklam sektöründe değişimlerin yaklaşmakta olduğunu fark eden Playdots, başarılı olabilmek için yeni uyumlulaştırma aracının bu değişimlere hitap edebilmesini istiyordu "Sektör gerçek zamanlı teklif verme çözümlerine doğru kayıyor ve Two Dots'ı bu trendlerin önünde büyüyecek şekilde konumlandırmak istedik. Google'ın Open Bidding beta sürümü ilgi çekiciydi. Şu anda bu özelliği test ediyoruz. Geleceğe yönelik bu araçlarla çalışmak için güvendiğimiz bir iş ortağına sahip olmak, karar alma sürecimizin son derece önemli bir parçasını oluşturuyordu." diyor Drew.

Yeni bir test yöntemi

Playdots yeni bir uyumlulaştırma çözümü bulmaya karar verdikten sonra, ekip iki adımlı bir yaklaşımı benimsedi. Öncelikle birden fazla uyumlulaştırma platformu içeren bir liste hazırlayarak bunları yan yana karşılaştırıp değerlendirdi. Drew, kağıt üzerinde tüm seçeneklere bakarak her bir platformun neler sunduğunu inceledi. Hizmet düzeyleri, her bir iş ortağından neler kazanılabileceği ve her bir çözümün şirketi potansiyel olarak ne kadar ilerletebileceği gibi konuları dikkate aldı. "Yan yana karşılaştırma yapınca AdMob diğerlerinin arasında açık ara birinci oldu. Arkamızda Google'ın olduğunu bilmek rahatlatıcıydı. Envantere duyduğumuz güven bizi kendine çekti ama sonunda AdMob'un kazanmasını sağlayan aracın özellikleri ve platformun sahip olduğu vizyonun bizimkiyle eşleşmesi oldu." diyor Drew. Ekip ayrıca kapsamlı yayıncı kontrollerini ve Playdots'un yayınlanmakta olan reklamları izlemesine yardımcı olan ve oyuncular tarafından bildirilen sorunları hızla belirleyen Reklam İnceleme Merkezi'ni de değerli buldu.

Playdots AdMob'u denemeyi seçtiğinde, A/B testini atlamaya ve çeşitli AdMob özelliklerini sırayla uygulayarak aşamalı bir kullanıma sunma gerçekleştirmeye karar verdi.

Başlangıçta, ekip sadece Android'de AdMob uyumlulaştırması içeren bir sürüm yayınladı. Birkaç hafta boyunca reklam geliri, ARPDAU, eBGBM ve çözümü yönetmek için harcanan süre gibi çeşitli TPG'leri izledi. Ardından, Playdots AdMob'un Reklam Ağı Optimizasyonu (RAO) özelliğini etkinleştirdi. RAO ile, AdMob Playdots'un uyumlulaştırma zincirinde yer alan reklam ağlarının konumunu otomatik olarak düzenliyordu. RAO, AdMob ağı için eBGBM'yi gösterimlere dayanarak düzenliyor, diğer ağlar içinse uygulama trafiği, geçmiş veriler ve üçüncü taraf ağ verilerini kullanıyordu.

Son olarak, Android'de haftalar süren test aşamasından sonra Playdots bu sürümü iOS'ta da tekrarlamaya karar verdi. Şirket aynı adımları uygulayarak uyumlulaştırmayı iOS'ta dikkatle kullanıma sundu ve sonuçları ölçtü. Karşılaştırma yapmak için doğru bir referans noktası isteyen Drew, AdMob'u uygulamaya geçirmeden önceki 60 günün ve AdMob tamamen uygulamaya geçirildikten sonraki 60 günün sonuçlarını ölçtü.

Rekor kıran performanslar

Playdots, AdMob uyumlulaştırması ile ARPDAU'da %21 ve gelirde %28 artış gibi mükemmel sonuçlar elde etti. Daha da etkileyici bir şekilde, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki eBGBM'si %60 arttı. Bu, Two Dots'un tarihindeki en büyük reklam gelir artışı oldu. Ayrıca, ABD dışındaki ülkelerde Android için reklam geliri %68 artış gösterdi. "Dünyanın geri kalanındaki sonuçlarımızın başarısı çok büyüktü, neredeyse anında rekor kıran bir performans sağladık. AdMob'un bunu manuel girişlerimi sınırlı tutarak gerçekleştirmesini çok takdir ettik." diyor Drew.

AdMob'un sağladığı talep toplam gelirimizi artırdı ve RAO, şelalemizdeki diğer ağların tümünden en iyi şekilde yararlanmamızı sağlayarak reklam envanterimizden her zaman tam anlamıyla faydalanmamıza imkan tanıdı. Bu teknolojiye güveniyor ve kullanmaya başladığımızda minimum ölçüde düzenleme gerektirmesine rağmen yine de etkili olabileceğini, böylece diğer iş önceliklerimize odaklanmamıza imkan sağlayacağını biliyoruz.

Drew McWhorter, Ürün Müdürü, Playdots, Inc.

Playdots, geleceğe baktığında güzellik, rahatlık ve eğlenceyi bir araya getirmeye devam eden dört ila beş popüler oyun daha yayınlamayı umuyor. Şirketi bu noktaya getiren ilkeleri koruyarak yakaladığı ivmeyi devam ettirmek isteyen Playdots, benzersiz oyunlar yayınlamaya devam edecek. Şirket, AdMob'u gelecekte birlikte çalışacağı başlıca iş ortağı olarak görüyor.