Başarı Öyküsü

Gametion Tech, AdMob bidding ile Ludo King'in toplam gelirini %15 artırdı

Gametion Tech, AdMob bidding ile Ludo King'in toplam gelirini %15 artırdı

Mumbai merkezli Gametion Technologies on yıldan uzun süredir oyun geliştiriyor. CEO Vikash Jaiswal tarafından kurulan Gametion, başlangıçta sadece HTML ve Flash tabanlı oyunlara odaklanıyordu fakat artan kullanıcı talebini karşılamak için mobil oyunlara geçiş yaptı. Platform değiştirmesine rağmen şirketin hedefi hâlâ aynı: tüm oyuncuların keyfini çıkaracağı oyunlar geliştirmek. Hindistan'ın meşhur Ludo (Kızma Birader) oyununu temel alan şirketin en başarılı oyunu Ludo King, dünya çapında 100 milyondan fazla kez indirildi ve Google Play Store'daki 1 numaralı Kızma Birader oyunu olmayı sürdürüyor.

Gametion, gelir elde etmek amacıyla tüm reklamdan para kazanma ağlarını yönetmesi için üçüncü taraf bir uyumlulaştırma aracı kullanıyordu. Ancak, ekip bin gösterim başına maliyeti (BGBM) optimize etmeye çok zaman harcama, sistemde sürekli çökme yaşanması ve düşük gelir gibi birçok sorunla boğuşuyordu. Bir çözüm arayan Gametion, AdMob bidding özelliğini denedi. Bidding sayesinde, Gametion toplam gelirde %15 artış elde etti, günlük etkin kullanıcı başına ortalama gelirde (ARPDAU) %30'a varan artış sağladı ve BGBM'leri %35 yükseltti.

Yüksek operasyonel maliyetler ve düşük getiri

Gametion ekibi reklam ağlarını yönetmek için yıllar boyunca birçok farklı çözüm denemişti. "Önceki araçlarda BGBM'lerimizi optimize etmek için çok fazla manuel çaba harcıyor ve genellikle reklam alanı dolduktan 3 ila 24 saat sonrasına kadar da gerçek BGBM rakamlarını göremiyorduk." diyor Vikash. Ekip, sürecin daha iyi optimize edilebileceğini ve daha şeffaf olabileceğini düşünüyordu. Dahası, ekip önceki çözümlerde sistemin birden fazla kez çökmesi ve istikrarsızlık gibi sorunlar yaşamıştı.

Google hesap yöneticileri yeni bir AdMob aracını denemeleri için ekiple iletişime geçince, Bidding özelliğini denemeye karar verdiler.* Ludo King'in baş oyun geliştiricisi Clarence Pereira "bidding'i denedik çünkü başlıca endişelerimizi çözüyordu: daha yüksek gelir, daha iyi operasyonel verimlilik ve birden fazla SDK entegre etmek zorunda kalmadan diğer talep iş ortakları arasında gerçek zamanlı teklif verme imkanı sağlıyordu." diyor.

Google AdMob'a duyulan güven

Geçiş yapmadan önce, Gametion başka bir gerçek zamanlı çözümü denedi fakat Clarence birçok operasyonel kesinti yaşadıklarını anımsıyor. "Uygulama sıralamalarımızı düşürebilecek birçok sistem çökmesi ve sorun yaşadık. Tamamen güvenmediğimiz bir çözümle devam etme riskine girmek istemedik." diyor. Güvenin de ötesinde, Gametion ekibi yeni bir çözüm benimseme sürecini uzatmak istemiyordu, bu nedenle hemen işe koyuldu. "Google'a diğer tüm ağlardan daha fazla güveniyoruz. Arka uçta Google'ın olduğunu ve endişelenecek hiçbir şey olmadığını bildiğimiz için bidding'i hemen entegre etmekten çekinmedik." diyor Clarence.

Bidding'i test etmenin ilk adımı Google Mobile Ads (GMA) SDK'sını ve gereken diğer adaptörleri Ludo King'de uygulamaktı. Ardından, Gametion bidding'i içeren yeni yapıyı Google Play Store'da yayınladı ve sadece mevcut kullanıcılarının kullanımına sundu. Daha sonra, ekip AdMob kontrol panelinde tercih ettiği fiyat tabanını belirledi ve reklam istekleri almaya başladı. Gametion, Bidding'i kullanıcılarının belirli bir bölümünde üç ay boyunca test etti. Gametion toplam gelir artışını ve ARPDAU'yu ölçtü. "Elbette BGBM'yi de takip ediyorduk ve AdMob kontrol paneli bize tüm geçmiş verilerimizi sunduğu için bu işi kolaylaştırdı." diyor Clarence.

Hesap yöneticisinden de destek alan Gametion, yayına geçme konusunda hiçbir zorlukla karşılaşmadan kolay bir ilk katılım deneyimi yaşadı. "Hesap ekibi ilk katılım sürecimize çok yardımcı oldu ve teknoloji ekibi sorunları çözmek için her an hazır bekliyordu. Oldukça sorunsuz bir geçiş yaşadık." diyor Clarence. Gametion, bidding özelliğini Ludo King'e uygulamak için sadece bir gün harcadı.

Daha az SDK ve gelir artışları

Gametion, seçtiği metrikleri üç aylık bir süre boyunca takip etti. Bidding sayesinde, Gametion toplam gelirinde %15, ARPDAU'da ise %30'a varan artış sağladı. AdMob kontrol panelinden elde edilen verilere göre, AdMob BGBM'leri de %35 arttı.

AdMob BGBM'lerimizin diğer reklam ağlarından daha iyi performans gösterdiğini görmek çok aydınlatıcı oldu. Tüm reklam ağlarına eşit fırsat tanımak, AdMob ile daha iyi doluluk oranlarına sahip daha verimli bir çözüm elde etmenin yanı sıra daha yüksek BGBM'leri koruyabildiğimizi de gösterdi.

Clarence Pereira, Baş Oyun Geliştirici, Gametion Tech

Dahası, Gametion bidding ile %99,94 istikrarlılık oranı elde etti.

Gametion için en büyük değişim ise daha az SDK entegre etmesine rağmen yine de gelir artışı sağlayabilmesi oldu. Vikash sözlerini "Artık her dönüşümün önem taşıdığını ve bunu sağlayabilmek için manuel iş yapmak zorunda olmadığımızı görmek bizi mutlu ediyor. Bu durum beni yapmam gereken birçok işten kurtardı." diyerek sonlandırıyor. Bidding'in önceki endişe konularının tamamını çözmesiyle birlikte, Gametion bidding'in geleceği ve ileride kullanıma sunacağı tüm oyunlarda sağlayacağı sonuçlar için şimdiden heyecan duyuyor.

*Bidding, Google AdMob tarafından belirli iş ortaklarına beta sürümü olarak sunulan bir uygulama içi başlıktan teklif alma (header bidding) çözümüdür. Geleneksel şelale uyumlulaştırmasıyla birlikte çalışarak reklam gelirini en üst düzeye çıkarır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen hesap yöneticinizle iletişime geçerek danışmanlık hizmeti isteyin.