Başarı Öyküsü

CrazyLabs, uygulama açılış reklamlarıyla KBOG'de %5'e kadar artış sağladı

CrazyLabs, uygulama açılış reklamlarıyla KBOG'de %5'e kadar artış sağladı

Çok basit ve basit oyunların yayıncısı CrazyLabs, Avrupa, Asya ve Orta Doğu'daki ofisleriyle tüm dünyada faaliyet gösteren bir işletme. Şirketin aynı şekilde dünya çapındaki kitlelere hitap eden oyunları, 4,7 milyardan fazla kez indirildi. Şirket; Super Stylist - Makeover & Style Fashion Guru, Tie Dye ve Phone Case DIY gibi popüler oyunların canlı hizmet operasyonlarında bir dünya lideri.

CrazyLabs yetişkinlere yönelik oyunlarından elde ettiği reklam gelirini artırmanın yollarını aramaya başladığında, AdMob uygulama açılış reklamları (beta) adlı yeni reklam biçimini denemeye koyuldu. Bu reklam biçimi, kullanıcı uygulamayı açmak üzere dokunduktan hemen sonra olmak üzere, her oyun oturumunda bir kez görüntüleniyordu. CrazyLabs, entegrasyonun kullanıcı başına ortalama geliri (KBOG) artıracağını ve şirketin diğer oyunlarına da kolaylıkla uygulanabileceğini umuyordu. Ekip bu denemeyle KBOG'de %3-5 artış sağladı. Bu oran, şirketin stabil ve yetişkinlere yönelik oyunları için oldukça önemliydi. Ekip bu başarının ardından bu reklam biçimini dünya genelinde hitap ettiği kitleye sundu.

Çeşitli reklam biçimleri arasında dengeyi yakalamak

CrazyLabs, basit ve çok basit oyunlar geliştiriyor. Bu oyun türünde, kullanıcılar zaten birden çok reklamla karşılaşacaklarını biliyorlar. Ancak reklam doygunluğunun çok yüksek olması nedeniyle ekip, geliri artırmak için yapılan değişikliklerin, diğer reklam biçimlerinden elde edilen geliri azaltmadan oyuncu deneyimini korumasını sağlamak zorundaydı. Örneğin, geçiş reklamları CrazyLabs'e güçlü bir reklam kazancı sağlıyordu. Bu nedenle ekip bu gelir akışını koruyarak başka bir yerden kazanç artışı elde etme arayışı içindeydi.

Reklamdan Para Kazanma ve İşletme Faaliyetlerinden Sorumlu Ürün Müdürü Nofar Cohen, CrazyLabs'in oyunculara sunduğu kaliteli deneyimi nasıl koruduğunu anlatırken, "Reklam görüntüleme seçeneklerimizi yapılandırırken genellikle her reklam arasında gösterilecek bir tür minimum aralık kullanıyoruz," diyor ve ekliyor: "Bu çok ince bir denge." CrazyLabs ekibi, uygulama açılış reklamları hakkında daha fazla bilgi edindikçe temiz kullanıcı arayüzünü ve reklamın her oturumda sadece bir kez gösterilmesi özelliğini çok beğendi.

Küçük bir örnek ve doğru formül

CrazyLabs, A/B denemesini yürütmek için en uygun oyunun hangisi olduğuna karar verme aşamasında, kullanıcı oturumu sayısı yüksek olan çok basit oyunlarından bazılarını değerlendirdi. Farklı oturum sayısının yüksek olması, kullanıcının oyunu daha sık açıp kapattığı ve oyun her açılıp kapatıldığında reklamın bulunduğu başlangıç sayfasının gösterileceği anlamına geliyordu. Ekip, ABD ve diğer ülkelerde test etmek için 3-4 oyun belirledi ve A/B testi kapsamında uygulama açılış reklamlarını bu oyunların iOS uygulaması sürümlerine entegre etti.

Firebase Remote Config özelliğini kullanan CrazyLabs, uygulama açılış reklamlarını kullanıcı tabanının belirli bir segmentinde kullanıma sunarak sonuçları değerlendirdi.

CrazyLabs, Firebase Remote Config'in yanı sıra, reklamlar için doğru kullanıcı segmentlerini ve sıklığı belirlemek amacıyla oyun içi davranışlarla ilgili birinci taraf verilerinden de yararlandı. "Her oyunun farklı bir formülü var," diyor Nofar. "Çoğu durumda, uygulama açılış reklamları reklam performansını kesinlikle yükselten bir yenilik oldu."

Test sırasında CrazyLabs, bu reklam biçimini daha popüler oyunlarda kullanıma sunmadan önce KBOG bakımından en az %3 artış sağlamayı umuyordu. "Uzun zamandır kullanımda olan bir oyunda değişim yaratmak çok zordur. Bu nedenle %3 çok önemli bir oran," diyen Nofar sözlerini şöyle sürdürüyor: "%5-10 için ise olağanüstü bir oran diyebiliriz." CrazyLabs kullanıcıların genel olarak daha çok sayıda reklam görmeleri nedeniyle oyundan erken ayrılmadıklarından emin olmak için aynı zamanda toplam oyun oynama süresini de takip etti.

photo

Uygulama açılış reklamları, bu reklam biçimiyle yaptığımız tüm entegrasyon ve denemelerin %95'inde kazanç sağladı.

Nofar Cohen, Reklamdan Para Kazanma ve İşletme Faaliyetlerinden Sorumlu Ürün Müdürü, CrazyLabs

Beklentileri aşmak ve ölçeği büyütmek

CrazyLabs, denemenin ardından KBOG bakımından %3-5 artış kaydetti. Bu oran, şirketin yaptığı orijinal karşılaştırmanın üzerindeydi. Uygulama açılış reklamları aynı zamanda ekibin o dönemde kullanmakta olduğu diğer tüm biçimlere göre en yüksek BGBM'leri getirdi. Kullanıcılara daha fazla reklam gösterildiği halde, oyun oturumu süresinde fark edilebilir bir değişiklik olmamıştı. Nofar bunu olumlu bir sonuç olarak yorumluyor ve şöyle söylüyor:

"Yeni reklam biçimini eklememizin ardından etkileşim TPG'lerimizde olumsuz bir etki görmedik. Üstüne üstlük KBOG bakımından artış kaydettik."

CrazyLabs şu anda uygulama açılış reklamlarını, çok basit oyun portföyünün tamamını kapsayacak şekilde ölçeklendirmek için çalışıyor ve yeni reklam biçimiyle çok daha geniş ölçekte denemeler yapıyor. Şirket, bundan sonraki adımlarda uygulama açılış reklamı deneyimini Android kullanıcıları için de geliştirmenin yanı sıra, uygulama açılış reklamlarını diğer uygulamaları için bir çapraz tanıtım aracı olarak kullanmayı ve yeni sunulan video reklam talebinden elde edilen geliri en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor.