Başarı Öyküsü

Bickster, reklam kullanmaya başlayıp uygulamasını ücretsiz yaptıktan sonra gelirini %600 artırdı

Bickster, reklam kullanmaya başlayıp uygulamasını ücretsiz yaptıktan sonra gelirini %600 artırdı

Chris Bick, geliştirdiği FitBit-bulucuyu 2016 yılında App Store ve Play Store'da ücretli bir uygulama olarak lanse etti. Ürün çok beğenildi ve sonuçta Bickster kurularak kısa süre içinde on iki uygulama kullanıma sunacak kadar genişledi.

Ölçeklenebilir bir gelir kaynağı bulma

Chris Bickster'ı kurduğunda şirketin gelir kaynağı abonelikler ve uygulama içi satın almalardı. Ancak bu "yalnızca ücretli" model, geniş kitlelerce benimsenmenin önünde engeller oluşturuyor ve ücretsiz uygulamalarla rekabeti güçleştiriyordu. Chris şunları söylüyor: "Çok uzun süre, uygulamamızla ilgilenen ancak satın almaya hazır olmayan %95'lik gruba değil, uygulamamızı satın almakla ilgilenen %5'lik gruba odaklanmıştık.” Bu nedenle, Bickster ekibi bir reklam gelir akışı testi yapmaya karar verdi ve ücretli uygulamalar ile AdMob uygulanmış, reklam destekli freemium ücretsiz uygulamaların etkisini karşılaştırmalı olarak görmek için Firebase'le A/B testleri yürüttü. Uygulama içi satın alma geliri reklamlara bağlı olarak düşse de uygulama başına toplam gelirin arttığını gören ekip bu sonuçtan aldığı cesaretle tüm uygulamalarında reklam destekli bir freemium ücretsiz model kullanmaya karar verdi.

Reklam destekli para kazanma muazzam bir büyümeye yol açtı

Bickster'in reklam destekli uygulamalara dönüşü çarpıcı bir etki yarattı: Bir yıl içinde gelir %600 arttı ve bu yıl uygulamanın toplam gelirinin iki katına çıkması bekleniyor. "Reklama dayalı bir modele geçiş yapmak her şeyi değiştirdi.” diyor Chris. En büyük etkisi ise Bickster'ın uygulamalarını artık ücretsiz sunabilmesi. Böylece, araçlarına daha fazla kullanıcı erişebiliyor ve şirket daha etkili bir rekabet sergiliyor.

Reklam geliri, uygulamalarımızı ücretsiz kullanılabilir hale getirmemizi, dolayısıyla çok daha geniş bir kullanıcı tabanına açılmamızı ve diğer ücretsiz uygulamalarla rekabet etmemizi sağladı. Artık eleman almaya başlayabiliriz. Stratejimizi daha da ayrıntılı optimize etmemize yardımcı olacak bir reklam işlemleri uzmanı arıyoruz.

Chris Bick, CEO, Bickster

Reklamlar ve veri analizleriyle yeni gelir fırsatlarını keşfetme

Uygulamalarına reklam entegre ettiklerinde ortaya çıkan gelir artışı, ekibin kullanıcı deneyimini optimize etmeye odaklanmasını sağladı. Chris, "Dijital bir iş yapmak harika.” diyor ve ekliyor: "Her şeyi ölçebiliyorsunuz. AdMob ve Google Firebase'den elde ettiğimiz verilerle, reklam deneyimini her kullanıcı için özelleştirebiliyoruz ve reklamlar ile uygulama içi satın almaları dengeleyebiliyoruz. Böylece kullanıcıların reklam deneyimi daha alakalı hale geliyor ve o kadar rahatsız edici olmuyor. Bu hem şirketin hem de son kullanıcının yararına bir durum."

Bickster iş performansını tam olarak yansıtan bir resim ortaya çıkarmak için AdMob ve Firebase verilerini diğer birkaç platformla birleştiriyor. Bu verilerle satışlar, dönüşümler, yaşam boyu değer ve daha fazlasını anlamalarını sağlayan şirket içi raporlamayı destekliyorlar.

Chris ve ekibi yeni uygulamalar oluşturarak, daha fazla eleman istihdam ederek ve sevdikleri işi yaparak Bickster'i büyütmeyi planlıyor. Chris, "Reklam geliri, işimizi dönüştürdü ve büyümek için ihtiyacımız olan itici gücü bize verdi.” diyor ve ekliyor: "Hepimiz önümüze çıkacak fırsatları heyecanla bekliyoruz. Sevdiğimiz bir iş kurmayı başardık.”