Başarı Öyküsü

AdMob'un teklif verme çözümü sayesinde Audify toplam gelirini %15 artırdı

AdMob'un teklif verme çözümü sayesinde Audify toplam gelirini %15 artırdı

Audify, üç müzik ve ses uygulaması geliştirmiş ve geçtiğimiz yıl boyunca kullanıcı edinmede önemli artış sağlamış Hindistan merkezli bir şirket. Şirket uygulama içi reklam gelirini artırmanın yollarını arıyordu ve bellek kullanımının kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebileceğinden endişelendikleri için yeni reklam ağı SDK'ları ekleme ve test etme konusunda tereddüt yaşıyorlardı. Audify 2020'de AdMob'un teklif verme çözümünü keşfetti. Bu çözüm, şirketin SDK eklemek zorunda kalmadan daha çok reklam ağına erişmesini, üstelik bunu kullanıcı deneyiminin kalitesini koruyarak yapmasını sağladı. Audify hem teklif verme çözümünü hem de bir dizi reklam biçimini test ettikten sonra uygulamaları için en uygun çözümü buldu. Bu çözüm, kullanıcı deneyiminin kalitesini düşürmeden gelir artışı sağlayarak toplam kazançlarını %15 artırdı.

Uygulamanın boyutunu büyütmeden geliri artırma

Sabit abonelik modeline ek olarak Audify’ın karma para kazanma stratejisi, uygulama içi satın almaları (UİSA) ve reklamları içeriyordu. Geliri yükseltmek amacıyla, abonelik ve UİSA dışında deneme fırsatları da sunan yeni reklam ağlarını test etmeye karar verdiler. Ancak, ekleyecekleri her SDK'nın uygulamalarının boyutunu artıracağını ve elde tutma oranını ve indirme hızlarını düşürerek kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyeceğini biliyorlardı. Önceki deneyimlerinden yola çıkan ekip çıtayı yüksek tuttu ve yalnızca kararlı çalışan ve güvenilir SDK'ları kullanmak istedi. Bu dönemde, AdMob ve başka iki ağ daha kullanıyorlardı.

Audify CEO'su Ashish Patel, AdMob'un teklif verme çözümünden haberdar oldu ve gerçek zamanlı rekabet oluşturmasını beğendi. Patel, yeni SDK ekleme riskine girmeden geliri artırabileceklerine inanıyordu. Ashish, "Bu çözümle çok yakından ilgileniyorduk ve mümkün olan en kısa sürede uygulamak istiyorduk." diyor.

Reklam biçimlerine ve ülkelere A/B Testi uygulama

Audify'ın Android uygulamalarına ve Google ürünlerine aşina olması, olumlu sonuçları beraberinde getirdi. Teklif verme çözümünün kurulumu sorunsuz şekilde gerçekleştirildi. Ashish'e göre, "Entegrasyon, olması gerektiği gibi ve zahmetsiz."

Audify, teklif verme çözümünü uygulamalarının üçüne de entegre etti. Ardından, farklı reklam biçimlerinin kullanıcıları elde tutma üzerindeki etkisini ölçmek için Firebase A/B Testi'ni kullandılar. Her üç uygulama da banner reklam, geçiş reklamı ve uygulama açılış reklamı gibi farklı reklam biçimleri kullanıyor. Ashish ve ekibi deneme boyunca bir taraftan Google Play Store'daki tüm yorumları okurken diğer taraftan da Firebase sonuçlarını izliyor. Ashish, esasen kazanç ve kullanıcıları elde tutma arasındaki dengeyi anlamak amacıyla ekibinin yeni özelliklere sürekli A/B Testi uyguladığını belirtiyor. "Her zaman öğrenmek istediğimiz şey nasıl bir getiri ve götürü dengesinin söz konusu olduğudur." diyor Ashish.

Testler sırasında ekip kendileri için en yararlı olacak banner ve geçiş reklamları kombinasyonunu buldu. Ayrıca, bazı ülkelerin reklam toleransının diğerlerine göre çok yüksek olması nedeniyle reklam yoğunluğunun kullanıcı tabanının tamamında aynı olması gerekmediğini fark ettiler. Dolayısıyla reklam yayınlarını buna göre ayarladılar. Ekip, Firebase'de etkinlik oluşturup çeşitli reklam yoğunluklarındaki kullanıcıları elde tutma oranlarını analiz ederek kullanıcı davranışı hakkında daha derin bilgiler elde etti ve reklamdan para kazanma stratejisini etkili şekilde optimize etti.

Teklif verme çözümüyle, daha fazla reklam değil; daha fazla reklam ağı ekleyerek yalnızca eBGBM'yi artırdığınız için yine de geliri artırabilirsiniz.

Ashish Patel, CEO, Audify

Kullanıcı elde tutma oranını korurken geliri artırma

Yeni reklam biçimleri, teklif verme çözümü nedeniyle artan eBGBM'lerle bir araya geldiğinde, kullanıcı elde tutma oranını olumsuz etkilemeden toplam geliri %10-15 artırdı. Audify bu başarıyı kısmen, kazancı artırmak için yeni SDK eklemek zorunda kalmamış olmasına bağlıyor. "Uygulamanın boyutunu büyüttüğünüzde genellikle indirmeler azalır ve kullanıcı elde tutma oranı düşer.” diyen Ashish şöyle devam ediyor: "Boyutu büyütmek kullanıcılarınıza yardımcı olmaz ve ölçeklenebilir bir model değildir. Teklif verme çözümüyle, uygulamanın boyutu büyümez, ancak kazanç artar.”

Audify şimdi yeni bir uygulama paketi oluşturma üzerinde çalışıyor ve AdMob'un teklif verme çözümünü bu paketteki uygulamalara da entegre edip test etmeyi planlıyor. Ödüllü videolar dahil farklı reklam biçimleri için denemeler ve para kazanma stratejilerinde AdMob'la hassas ayarlar yapmayı sürdürmeye de kararlılar.