Başarı Öyküsü

SUD Inc., AdMob teklifli sistemi kullanarak reklam gelirini %50 artırdı

SUD Inc., AdMob teklifli sistemi kullanarak reklam gelirini %50 artırdı

Başarılı bir oyun şirketi kurup yönetmek, yetenekli girişimciler dahil herkes için zor bir iştir. SUD'nin kurucusu Sangha An, uzun yıllar boyunca, kurduğu oyun şirketinin popüler oyunlarının arkasındaki tek güç olarak hareket etti. Bu popüler oyunlar arasında 100 milyondan fazla kez yüklenen ve günlük etkin kullanıcı sayısı 1,6 milyon olan "Dr. Driving" adlı Android yarış oyununu sayabiliriz.

Diğer tüm girişimciler gibi Sangha'nın da bu yaratıcı girişimden para kazanması gerekiyordu.

Sangha, çeşitli reklam ağlarıyla reklam yayınlamayı test etti. Ancak bu reklam ağlarının performansı, Sangha'nın ihtiyaç duyduğu geliri elde etmesini sağlayacak kadar güçlü değildi. Şirkette oyun geliştirme ve para kazanma konusundan sorumlu tek kişi olan Sangha'nın birden çok ağ için uyumlulaştırma sürecini yönetmeye ayıracak zamanı yoktu. Sangha en sonunda sekiz yıldan uzun süre önce SUD'nin kullanacağı tek reklam ağı olarak Google AdMob'u tercih etti ve o gün bugündür bir daha ardına bakmadı. Sangha geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve pazara çok sayıda yeni rakibin girmesine sahne olan pandemiye bağlı evde kalma sürecinde bile AdMob ile çalışmaya devam etti ancak stratejisini bu döneme göre değiştirdi.

eBGBM'deki azalma ve gelir düşüşü ele alınıyor

2020'nin 2. Çeyreğinde Sangha, SUD'nin eBGBM metriğinde %30'dan fazla düşüş olduğunu fark etti. Şirketin aylık geliri de %20 oranında azalmıştı. Şirketin gelirlerinin büyük bir bölümü reklamlara dayanıyordu ve Sangha, elindeki sınırlı kaynakla eBGBM'yi artırmanın bir yolunu bulmak zorunda olduğunu biliyordu.

Sangha bu duruma acilen müdahale etmek için şirket büyümesini hızlandırmaya ve kreatif potansiyeli artırmaya yardımcı olacak bir grafik tasarımcıyı şirketin ilk çalışanı olarak işe aldı. Grafik tasarımcının sağladığı ekstra yardıma rağmen, SUD'nin mükemmel oyunlar geliştirmeye ve geliri artırmaya devam etmek için sınırlı kaynaklarını hâlâ en iyi şekilde kullanması gerekiyordu.

SUD, kazancını reklamlardan ve uygulama içi satın alma (UİSA) işlemlerinden elde ediyordu ancak toplam gelirin %95'i reklamlardan sağlanıyordu. 2020'de SUD'nin gelirle ilgili yaşadığı bu zorluktan haberdar olan Google ekibi, şirketin yalın iş akışını en az etkileyecek biçimde kazançları artırmak ve eBGBM'yi yükseltmek için SUD'ye teklifli sistemi denemesini önerdi.

Kolay teklifli sistem entegrasyonu

Temmuz ayında SUD, başlangıçta sadece Dr. Driving için olmak üzere, teklifli sistem çözümüne AdMob ağının yanı sıra gerçek zamanlı teklif verme (GZT) ağlarını da entegre etti. Kolay takip edilen rehberler ve ilk katılım kaynakları sunan bu çözüm, SUD için kullanımı kolay bir seçenek oldu. SUD'nin tek yapması gereken, talep iş ortaklarını basit bir kod uygulamasıyla teklifli sisteme bağlamaktı. Küçük bir geliştirici olan SUD, AdMob teklifli sistemin katılımcı talep kaynaklarından gelen ödemeleri birleşik bir şekilde sağlama özelliğinden de çok memnun kaldı.

Sorunsuz bir ilk katılım ve uygulama sürecinin ardından, oyun uygulaması entegrasyonu çalıştırmaya başlamıştı. Entegrasyondan sonraki bir ay boyunca SUD, kilitlenme hacmi gibi TPG'leri yakından takip etti. eBGBM ile reklam performansı, AdMob ve Firebase aracılığıyla da doluluk oranları ölçüldü.

SUD, Inc., AdMob teklifli sistem sayesinde ek kaynaklara gerek duymadan mükemmel performans avantajları sağlamayı başardı

Sangha An, Kurucu, SUD, Inc.

Gelir ve eBGBM'de anında artış

SUD performansta anında artış görmeye başladı. Sangha şöyle açıklıyor: "Temmuz 2020'nin başında AdMob teklifli sistemden teklif istekleri gelmeye başladığında, eBGBM ve toplam reklam gelirlerimizin bir anda arttığını gördük."

Teklifli sistem, kullanıcıları elde tutmayı veya UİSA satın alma sıklığını etkilemeden eBGBM ve gelirde artış sağlamıştı. Daha da iyisi, gecikme, hata veya operasyonel yüklere dair bir işaret yoktu. Haziran 2020'ye kıyasla, sonraki aylarda kullanıcı başına ortalama gelir (KBOG) %72 artış gösterdi ve doluluk oranı %94'ten %97'ye yükseldi. eBGBM tüm biçimlerde %83 artarak reklam kazancında %50 artış sağladı, geçiş reklamları için eBGBM'deyse %208 artış kaydedildi. Bugün SUD'nin imzasını taşıyan 24 uygulamanın hepsi, Dr. Driving ile aynı uyumlulaştırma ayarıyla teklifli sistemden yararlanıyor.

SUD'nin gelecek planları arasında, bu yılın ilerleyen günlerinde kullanıma sunulması beklenen yeni bir bulmaca oyununun tanıtımı için Google Ads ile çalışmak da yer alıyor.