Başarı Öyküsü

imo, iletişim uygulamasında ödüllü reklamlarla hem reklam hem de UİSA gelirini artırdı

imo, iletişim uygulamasında ödüllü reklamlarla hem reklam hem de UİSA gelirini artırdı

2005 yılında kurulan California merkezli anlık iletişim uygulaması imo; Güney Asya, Orta Doğu ve yeni oluşan diğer pazarlarda 200 milyonun üzerinde aylık etkin kullanıcıya hizmet veriyor. Şirketin önemli ölçüde yerelleştirilmiş, teknoloji odaklı ürünü ekibin değerlerini yansıtıyor: etkileşim, eğlence, düşük maliyet ve kapsayıcılık. imo’nun misyonu, insanların birbirleriyle bağ kurup paylaşmalarına olanak tanıyan, dünyanın en samimi ve erişilebilir online platformu haline gelirken hayatları zenginleştirmek.

Android, iOS ve Windows'u kapsayan çok geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan imo’nun Para Kazanma Stratejisi Sorumlusu Efan Wang, uygulamadan para kazanma söz konusu olduğunda henüz keşfedilmemiş birçok fırsat olduğunu biliyordu. Ekip AdMob ödüllü reklamları entegre ettiğinde kullanıcılar, imo’nun premium sohbet hizmetlerini deneme fırsatı buldu ve daha fazla kullanıcı premium sürüme geçiş yaptı. Dönüşüm sayısındaki artış sayesinde yalnızca uygulama içi satın almalardan elde edilen gelir (UİSA) %5 artmakla kalmadı, aynı zamanda yeni reklam biçimi reklam gelirini de artırarak imo'nun tüm gelir kaynaklarından elde ettiği kazançlarını yükseltti.

Gelir akışları çeşitlendiriliyor

Efan 2020 yılında geliri çeşitlendirme fırsatlarından yararlanmak istedi. imo, kazançlarının büyük bir bölümü reklamlardan elde ediyordu ve ekip daha fazla istikrar için diğer kaynakları da artırmak istedi. imo, uygulamasında UİSA içeren premium sohbet hizmetleri sunduğundan ekip bu alanı nasıl genişletebileceğiyle ilgili beyin fırtınası yapmaya başladı. Ekibin çözüm bulması gereken iki sorun vardı: elde tutma oranlarına zarar vermeden kullanıcıların premium sürüme dönüşüm gerçekleştirmelerini sağlamanın en iyi yolunu bulmak ve özellikle eBGBM ile doluluk oranı odaklı maliyet avantajını doğru dengede tutmak.

Büyük ekip, seçenekleri araştırırken ağırlıklı olarak kullanıcıları elde tutmaya odaklanan para kazanma ve kullanıcı sayısını artırma ekipleri, kullanıcı deneyimiyle ilgili bazı endişelerini dile getirdi. Ekipler ayrıntılı bir kullanıcı araştırmasının ardından kullanıcıların aslında premium hizmetleri test etmek istediklerini ve ücretsiz deneme talebinin göz ardı edilemeyecek kadar yüksek olduğunu gördü.

Daha önce 2014 yılında AdMob'u uygulamış olan imo Google ürünlerini zaten tanıyordu. Ödüllü reklam biçimi kullanıma sunulduktan sonra ekip, kullanıcı deneyimine zarar vermeden daha fazla kullanıcıyı premium düzeyde daha yüksek değere sahip müşterilere dönüştürmek için imo'nun premium hizmetlerinin ücretsiz bir deneme sürümünü ödül üzerinden sunup sunamayacağını düşünmeye başladı. Ekip üyeleri, ödüllü reklamların oyunun ötesinde fırsatlar barındırdığını fark etti. imo, AdMob'daki iş ortaklarıyla görüştükten sonra ödüllü reklamlarla devam etmeye karar verdi.

Daha hızlı dönüşümler için zahmetsiz entegrasyon

Kullanıcı sayısını artırma ekibinin gündeme getirdiği endişeleri dikkate alan Efan ve ekibi, ödüllü reklamlar için önce küçük bir A/B testi yaptı. Android uygulamasında zaten eksiksiz bir premium hizmet işlevi olduğundan ekip, dünya genelindeki Android kullanıcılarının %5'ini rastgele seçerek bir deneme amaçlı grup oluşturdu. Denemede kullanıcı, bir video izledikten sonra bir dizi elmas alacak ve bu elmasları grup sohbetinde düzenleyen kişiyi ödüllendirme veya reklamsız bir sohbet deneyimi gibi premium hizmetlerden yararlanmak için kullanabilecekti.

Test iki hafta sürdü. UİSA'nın yenileme oranını yakından takip eden imo, premium deneyimin avantajlarından faydalandıktan sonra daha çok sayıda kullanıcının kaydolacağını umuyordu. Ayrıca ekip sesli arama yapmaya devam eden kullanıcı sayısı gibi, uygulamanın temel iletişim işlevlerinde kullanıcıları elde tutma oranını da takip etti. Ardından, yeni reklam biçiminin uzun vadeli etkilerini izlemek amacıyla oranı %10'a çıkardı. Deneme boyunca uçtan uca ayarlarda herhangi bir sorunla karşılaşılmadı. Efan bu konuda şöyle söylüyor: "Banner veya yerel reklamları entegre etmekten hiçbir farkı yoktu. Ödüllü reklamları entegre etmek çok kolay."

photo

Para kazanma değerini artıran çeşitli biçimler vardır, ancak ödüllü reklamlar kullanıcı deneyimine zarar vermeden reklam gelirinin yanı sıra UİSA gelirimizi de artırıyor.

Efan Wang, Para Kazanma Stratejisi Sorumlusu, imo

Gelir akışları artıyor ve topluluk inşa ediliyor

imo’nun ödüllü reklam entegrasyonu reklam gelirini artırmakla kalmadı, aynı zamanda premium sürüme dönüşümler üzerinden UİSA'yı da %5 oranında yükseltti. Üstelik elde tutma oranı veya kullanıcı davranışı hiçbir şekilde olumsuz etkilenmedi.

imo'da gelecek her zaman çok yakındır. Şu anda ekip, sohbet odaları gibi yeni özellikler üzerinden daha büyük bir topluluk anlayışı inşa etmeye ve Google'ın reklam biçimleriyle daha fazla deneme yaparak imo uygulamasını desteklemeye odaklanıyor. İletişimin ötesine geçmek amacıyla planlarını çoktan hayata geçiren ekip, dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcının katılabileceği ve yararlanabileceği bir yaşam tarzı platformuna dönüşmeyi hedefliyor.