Başarı Öyküsü

RadioFM uygulama açılış reklamlarıyla ARPDAU'da %20 artış elde etti

RadioFM uygulama açılış reklamlarıyla ARPDAU'da %20 artış elde etti

RadioFM, dünya genelindeki radyo istasyonlarını toplu halde sunarak kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar favori frekanslarını bulmalarına olanak tanıyan Hindistan merkezli popüler bir uygulamadır. RadioFM ortak kurucusu Atul Sachdeva şöyle söylüyor: "Evlerinden uzakta yaşayan insanların ana vatanlarındaki radyolarına bağlanabilmeleri gerekir." Dinleyicileriyle daha iyi bağlantı kurmak için internette yer almaya başlayan geleneksel radyo istasyonlarının sayısının arttığını gören Atul bu fırsatı keşfetti. Mart 2013'te kullanıma sunulan RadioFM uygulaması, dinleyicilerin eski favori istasyonlarına gitmelerini veya ana vatanlarında ya da dünyanın herhangi bir yerinde yeni bir istasyon keşfetmelerini kolaylaştırıyor.

Kuruluşun ürün haritasını ve para kazanma stratejisini yöneten Atul, RadioFM’in reklam stratejisi için Google ile yıllara uzanan bir iş ortaklığı yaptı. Ekip 2019 yılında geliri artırma fırsatlarına odaklandığında Google’ın uygulama açılış reklamlarını entegre etmeye karar verdi. Uygulama açılış reklamları, diğer reklam biçimlerinden elde edilen geliri olumsuz etkilemeden eBGBM'yi %13, ARPDAU'yu ise %20 oranında artırdı ve bu süreçte kusursuz dinleyici deneyimi aynı şekilde devam etti.

Büyümenin yollarını ararken

RadioFM'in kullanıma sunulmasından sonraki ilk altı ayda kuruluşun herhangi bir para kazanma stratejisi yoktu. Daha sonra trafik artmaya başladıkça beyin fırtınası toplantılarının sayısı da arttı. Ekip hemen AdMob ile iş ortaklığı yapmaya karar verdi. O zamanlar uygulama yalnızca Google Play Store üzerinden sunuluyordu ve RadioFM reklam stratejileri için başka bir Google ürünüyle çalışma fikrini beğendi. "AdMob mantıklı bir iş ortağıydı" diyor Sachdeva.

RadioFM para kazanma sürecinin ilk günlerinde banner'ları, ardından geçiş reklamlarını, daha sonra da yerel reklamları uyguladı. Bu reklam biçimlerinin kombinasyonları istikrarlı bir gelir sağladıysa da ekip 2019 yılında büyümeye daha fazla odaklanan bir strateji oluşturmaya karar verdi. Google'daki hesap yöneticileriyle görüşerek mevcut seçenekleri gözden geçirdiler. Sachdeva bu süreçle ilgili şöyle söylüyor: "Tam o sırada uygulama açılış reklamları imdadımıza yetişti."

Yeni bir reklam biçimiyle deneme yapılıyor

Ekibin kullandığı diğer reklamların aksine uygulama açılış reklamları, kullanıcı uygulamayı açtığı anda gösterilir. Her ay iki yeni özelliği kullanıma sunan RadioFM ekibi deneylere çok açık olduğundan yeni bir reklam biçimi denemek istedi.

RadioFM önce bir kullanıcıya reklam gösterme sıklığını sınırlandırmak isteyip istemediğine karar vermek zorundaydı. Reklamı günde iki kez gösterilecek şekilde sınırlandırmaya karar verildi. Yani, kullanıcı aynı gün uygulamayı üçüncü kez açtığında reklamı görmeyecekti. Ekip reklam biçimini kullanıcılarının en büyük bölümünün yer aldığı Android platformunda kullanıma sunmayı tercih etti. A/B testiyle başladılar ve 2 haftalık test süresince kullanıcıları elde tutma oranının yanı sıra reklam biçimleriyle ilgili Google Play Store'da olabilecek olumsuz yorumları takip ettiler. RadioFM, her iki alanda da dikkate değer bir değişim olmadığından Google'la yaptıkları ilk beyin fırtınası oturumundan yaklaşık bir ay sonra Android'deki tüm dinleyiciler için uygulama açılış reklamlarını kullanıma sundu.

Bu reklam biçimiyle yakaladığımız başarıyı gördükten sonra diğer uygulamalarda da aynı stratejiyi izleyeceğiz

- Atul Sachdeva, Kurucu Ortak, RadioFM

Yeni gelir akışları oluşturuluyor

Benzersiz gösterim zamanlamasından ötürü uygulama açılış reklamları, RadioFM’in kullandığı geçiş ve banner gibi diğer reklam biçimlerinden elde edilen kazançları olumsuz etkilemedi ve tüm kazançlar birbirinden bağımsız, ek gelir kaynakları haline geldi. Sachdeva ve ekibi uygulama açılış reklamları sayesinde eBGBM'de %13, ARPDAU'da ise %20 oranında artış elde etti.

"Bu reklam biçimiyle yakaladığımız başarıyı gördükten sonra diğer uygulamalarda da aynı stratejiyi izleyeceğiz” diyen Sachdeva, hemen atılacak bir sonraki adımın uygulama açılış reklamlarını RadioFM iOS uygulamasına entegre etmek olduğunu da ekliyor. Şirket yakında bu reklam biçimini geri kalan uygulamalarına da eklemeye başlayacak.

Şirketin gelecek planları kapsamında Sachdeva ve ekibi, dinleyicilerine podcast sunmaya başlamak için son sürat çalışıyor. Sachdeva şunları söylüyor: "Radyo ve podcast'ler ayrılmaz bir bütün haline geldi. Podcast yayınlarını eklemek için detaylı planlarımızı oluşturmaya başladık."