Başarı Öyküsü

Dreamotion Inc., AdMob ödüllü reklamlarla reklam gelirini 2,5 kat artırdı

Dreamotion Inc., AdMob ödüllü reklamlarla reklam gelirini 2,5 kat artırdı

Seoul merkezli oyun şirketi Dreamotion Inc. tarihsel gerçekleri yansıtan ve derin araştırmalara dayanan Road to Valor: World War II adlı oyununu sadece 16 ayda kullanıma sundu. Şirketin CEO'su ve kurucusu JunYoung Lee şunları söylüyor: "Mümkün olan en kısa sürede yüksek kaliteli oyunlar yaptığımız için kendimizle gurur duyuyoruz." Çok oyunculu online savaş arenası (MOBA) oyunlarının yeniden tasarlanan bir versiyonu olan bu yeni oyunda, daha yetişkin oyunculara erişmek amacıyla oldukça gerçekçi detaylara yer verilmiş.

Ekip hızlı çalışmış olsa da oyunun çıkarılması elbette bir gecelik çalışmaya dayanmıyor. Road to Valor gelir hedeflerine ulaşamadığı için şirket, reklam stratejisini yeniden gözden geçirmeye başladı. Ancak, Dreamotion AdMob ödüllü reklamları kullanmaya başladıktan sonra bin gösterim başına maliyette (eBGBM) %70 artış elde ederken günlük etkin kullanıcı başına ortalama gelirini (ARPDAU) ikiye katladı ve toplam reklam gelirini 2,5 kat yükseltti.

eBGBM'leri artırmak için reklamlar optimize ediliyor

Dreamotion 2019 yılında mevcut reklamdan para kazanma platformundan elde ettiği eBGBM değerlerinin çok düşük olduğunu fark etti. Bir yıl boyunca özel bir ödüllü reklam teklifine bağlı kaldıktan sonra Road to Valor oyununun umulduğu kadar ilgi görmediği ortaya çıktı. Ekibin ilk para kazanma yaklaşımı, uygulama içi satın alma (UİSA) ve reklam için 80:20 oranındaydı, ancak her iki gelir akışı da son derece düşük düzeyde kaldı. Reklamlar toplam gelirin yalnızca %10'unu oluşturuyordu ve UİSA'lardan elde edilen ARPDAU beklentilerin altındaydı.

Kullanıcı sayısındaki artışın düşüklüğü ve azalan gelir şirketin moralini bozmaya başladı. İşleri düzeltmek isteyen Dreamotion önce UİSA tekliflerini yeniden tasarlayarak aylık bir sabit ücretli abonelik sistemine geçiş yaptı ve bağlam temelinde daha fazla satın alma seçeneği sundu. Ayrıca ekip, rekabet gücü daha yüksek eBGBM düzeyine ulaşmak amacıyla mevcut ödüllü reklam akışını da güncelledi.

Önceden kullanıcılar reklam izlemek istemediklerinde ödül almak için 3 ila 24 saat beklemek zorundaydı. Reklam izlemeyi tercih ettiklerinde de bekleme süresi yalnızca 3 saat kadar kısalıyordu. Ödüllerine daha hızlı erişmek isteyen oyuncular dört saat sonra başka bir reklam izlemeyi seçebiliyordu. Ekip yeni stratejisiyle reklamlar arasındaki 4 saatlik boşluğu kaldırmaya ve bunun yerine reklam görüntüleme sayısını sınırlandırmaya karar verdi.

Bu yenilikle beraber metrikler değişmeye başladı. Ekip kullanıcı başına izlenen reklam sayısında ve günlük reklam gelirinde artış olduğunu gözlemledi. Aynı zamanda oyun süresi, kullanıcı memnuniyeti, elde tutma veya kullanıcı geri bildirimlerinde de herhangi bir olumsuz etki olmadı. Bunun üzerine Dreamotion, yeni bir bakış açısıyla öğrendiklerini nasıl daha geniş bir ölçekte uygulayabileceğini düşünmeye başladı. Özellikle de başka bir ağ eklemenin reklam gelirini daha da artırıp artırmayacağı merak ediliyordu.

Google AdMob şelalenin en üstüne taşınıyor

Ekip üçüncü taraf para kazanma platformuyla yaptığı bir yıllık sözleşmeyi AdMob ağını test etmesine izin verecek şekilde değiştirdi. JunYoung bu konuda şöyle söylüyor: "Sektörde ağ performansıyla ilgili çok iyi geri bildirimler olduğunu duyduğumuz için AdMob'a yöneldik."

Şirket başlangıç olarak yeni bir ödüllü reklam yerleşimi oluşturup AdMob'da şelalenin ilk sırasına ekledi ve ilk sağlayıcısını dolgu olarak ayarladı.  Yeni ödüllü reklamı önceden yalnızca UİSA'ların sunulduğu Alışveriş sayfasına yerleştirdi. Ekibin güncellemeleri yapması bir haftadan kısa sürdü.

Kullanıcı geri bildirimlerinden, oyuncuların daha fazla ödüllü reklam istediği anlaşılınca ekip, bu yeni reklam uygulamasını hem Android'de hem de iOS'ta bulunan kullanıcıların tamamına sunarak iki hafta boyunca test etti. Dreamotion ilk deneme süresince eBGBM, toplam reklam geliri, kullanıcı başına izlenen reklamlar ve elde tutma değerlerini izledi. Özellikle eBGBM performansını ve toplam reklam geliri üzerindeki etkisini dikkatle takip eden ekip, kullanıcı deneyiminin yüksek kalitesinden ödün vermemeyi de başardı. Sonuçlar AdMob'un diğer ağlara kıyasla daha fazla tercih edildiğini açıkça gösterdiğinde şirket, AdMob'u şelale ayarlarının ilk sırasına resmi olarak taşımaya karar verdi.

photo

AdMob sayesinde ARPDAU ve reklam gelirlerimizi iki katına çıkarmak inanılmaz bir sonuçtu. Bu, reklamdan para kazanma konusundaki tüm düşünce yapımızı değiştirdi. AdMob size istikrarlı destek ve sonuç sağlarken değerli bir iş ortağı olduğunuzu hissettiriyor. Kullanıma sunduğumuz tüm oyunlarımızda AdMob ödüllü reklamları kullanıyoruz ve gelecek oyunlarımızda da aynısını yapmayı planlıyoruz.

JunYoung Lee, Kurucu ve CEO, Dreamotion Inc.

Gelir metrikleri ve kullanıcı geri bildirimleri ödüllü reklamların olumlu sonuçlar verdiğini gösteriyor

Dreamotion iki haftalık deneme süresinde ARPDAU'nun iki katına çıktığını gördü. Ayrıca, reklam geliri de 2,5 kat artarken ortalama BGBM yaklaşık %80 yükseldi. Üstelik yeni reklam stratejisinin UİSA'yı olumsuz etkilediği yönünde hiçbir gösterge yoktu. Elde tutma metrikleri sabit kalırken Dreamotion kullanıcıların gönderdiği yorumlardan, oyunculara sunulan ödüllü reklamların sayısının iki katına çıkarılmasını istediklerini anladı. Dreamotion ödüllü reklam sayısını beş ile sınırlamasına rağmen kullanıcılar on ödüllü reklam istiyordu.

JunYoung bu konuda şunları söylüyor: "AdMob sayesinde ARPDAU ve reklam gelirimizi iki katına çıkarmak inanılmaz bir sonuçtu. Bu, reklamdan para kazanma ile ilgili düşünce yapımızı değiştirdi. AdMob size istikrarlı destek ve sonuç sağlarken değerli bir iş ortağı olduğunuzu hissettiriyor. Kullanıma sunduğumuz tüm oyunlarımızda AdMob ödüllü reklamları kullanıyoruz ve gelecek oyunlarımızda da aynısını yapmayı planlıyoruz."

Yakın gelecekte Dreamotion, World War II için 2'ye 2 savaş modunu da içeren yükseltmeleri kullanıma sunuyor. Ayrıca, 2020 sonbahar dönemi için çok basit oyun kategorisindeki bir RPG oyunun lansmanını yapmanın yanı sıra para kazanma yaklaşımında ödüllü reklam-IAP oranını 30:70 olarak yeniden tasarlıyor. Diğer yandan şirket, sürükleyici hikayelerini PC ve konsol oyunlarını kapsayacak şekilde genişletmeyi de planlıyor. JunYoung şöyle devam ediyor: "Farklı tür ve platformlarda hızlı ve yüksek kaliteli oyunlar yapan bir şirket haline gelmeyi hedefliyoruz."