Başarı Öyküsü

Bigcool, AdMob platformunu kullanarak eBGBM'de %25 artış sağladı

Bigcool, AdMob platformunu kullanarak eBGBM'de %25 artış sağladı

Bigcool Games'de detaylara çok önem veriliyor. Çinli şirketin CEO'su ve Kurucu Ortağı Qian'an Li'ye göre, şirketin mükemmeliyetçi ruhu "tüm ürünlerde standartların yüksek bir düzeyde korunmasını sağlıyor". Kaliteli basit oyunlar geliştirmek için gereken enerjiyi ve sabrı sergileyen ekip, sektörle ilgili kapsamlı bilgilere ve yenilik yaratma tutkusuna sahip.

Reklam gelirini artırmak isteyen Bigcool, şirketin yaratmak için çok çalıştığı kaliteli oyun deneyimini korumasını sağlayacak bir çözüm aramaya başladı. Daha önce görev yaptığı bir şirkette AdMob ile çalışan Qian'an, yakından tanıdığı bu platformu Bigcool'da da denemeye karar verdi. Bigcool, AdMob uyumlulaştırması ve uyarlanabilir banner'lar ile yaptığı iki haftalık denemenin ardından banner eBGBM'sini %25 artırdı ve banner reklamlardan elde edilen gelirlerde %23 artış sağladı.

Kullanıcıya öncelik veren bir çözüm

Bigcool, reklam gelirini artırmak amacıyla kendi uyumlulaştırma platformunu geliştirerek yola çıktı. Ancak platformu güncel tutmak için manuel ve karmaşık çalışmaların yapılması gerekiyordu ve gelir artışı hâlâ şirketin hedeflediğinden düşüktü. Bigcool çözümü başka bir yerde aramaya karar verdi. AdMob uyumlulaştırmasının kolaylığını ve sadeliğini çok cazip bulan ekip, AdMob'un kullanıcı deneyimine odaklanmasından da etkilenmişti. Kullanıcı deneyimi ekibin doğru platformu arama sürecinde en temel unsurlardan biriydi.

Qian'an şöyle açıklıyor: "Kullanıcıların reklamları diledikleri zaman kapatabilmeleri çok önemli. AdMob bu bakımdan en iyi özellikleri sunuyor. Diğer platformlarda reklam pop-up'ını kapatma düğmesini bulmak neredeyse imkansız. Sanki bu düğme kasten gizlenmiş gibi. Düğmeyi tıkladığınızda da başka bir pencereye ya da tekrar tıklamanızı gerektiren duraklatılmış bir ekrana yönlendiriliyorsunuz." Qian'an, reklamları kapatmanın kullanıcının canını sıkacak kadar zor olmasının, kullanıcı etkileşiminde düşüşe neden olacağını ekliyor.

Kullanıcılar için daha iyi bir reklam deneyimini değerlendirme

Kullanıcı etkileşimini artırmayı ve banner reklamlardan daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen ekip, aylık etkin kullanıcı sayısı 1,8 milyon olan Bubble Shooter Genies adlı oyunda uyarlanabilir banner'ları test etti. Ekip, test etmeye öncelik veren deneysel bir yaklaşım uygulayarak banner reklamları 20 gün boyunca Android kullanıcılarının %30'unun kullanımına sundu. Deneme sorunsuz bir şekilde devam ederken, ekip toplam geliri yakından izleyerek eski ve yeni reklam yerleşimleri arasındaki farkı karşılaştırdı. Ekip, eBGBM ve kullanıcı başına ortalama gelir (KBOG) bakımından görülen değişiklikleri de takip etti. Kullanıcı etkileşiminin yüksek bir düzeyde korunduğundan emin olduktan sonra, uyarlanabilir reklamlar tüm kullanıcılara tam olarak sunulmaya başlandı.

Para kazanma stratejisini ayrıntılandırmak ve kullanıcı deneyimini daha da optimize etmek isteyen Bigcool, AdMob teklifli sistem için A/B testleri de gerçekleştirerek oyunlarından birinin beta sürümünü Android kullanıcılarının %50'sine sundu. O sırada şirket, benzer teklif verme yöntemlerine sahip üç farklı platformu test ediyordu. Qian'an'ın ekibi, teklif verme denemesinde gelir, eBGBM ve KBOG'yi izlerken bir yandan da eBGBM'yi daha ayrıntılı bir şekilde ele aldı. "Kişi başına eBGBM'yi pop-up reklamlar ve video reklamlar için ayrı ayrı kontrol ettik," diyor Qian'an.

AdMob teklifli sistemi uygulama süreci sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Kurulum işlemi boyunca rehberlik sağlayarak ekibe ayrıntılı belgeler sunan Google, hedefleri belirlemeleri ve verileri izleyip analiz etmenin en iyi yolunu bulmaları için ekiple birlikte çalıştı. "AdMob'un kurulumu nispeten kolaydı," diyen Qian'an şöyle ekliyor: "Yeni şeyler denemek için özgürce değiştirebileceğiniz çok sayıda özellik var. Örneğin farklı ülkeler için farklı kurulum olanakları tanınıyor. Kısacası özelleştirilebilen özellikler çok iyiydi."

photo

"Banner'ları optimize etmek sonucu ne kadar etkileyebilir ki?" diye düşündüğüm için yaklaşık %10 oranında bir artış bekliyordum. Ancak beklentilerimi fazlasıyla aşan bir sonuçla karşılaştım.

Qian'an Li, CEO ve Kurucu Ortak, Bigcool Games

Mükemmel sonuçlar başka entegrasyonları beraberinde getiriyor

Bütün bunların yanı sıra, uyarlanabilir banner'ların uygulanması sonucunda eBGBM %25 arttı ve banner reklamlardan elde edilen gelir %23 oranında yükseldi. Qian'an "'Banner'ları optimize etmek sonucu ne kadar etkileyebilir ki?' diye düşündüğüm için yaklaşık %10 oranında bir artış bekliyordum," diyor ve şöyle devam ediyor: "Ancak beklentilerimi fazlasıyla aşan bir sonuçla karşılaştım." Qian'an'a göre uyarlanabilir banner'lar hem kullanıcılara görsel açıdan çekici bir deneyim sunuyor hem de işletmenin yüksek eBGBM'ler elde etmesini sağlıyor. Qian'an'ın ekibi testlerin ilk iki haftasında eBGBM ve KBOG bakımından güçlü bir artış yaşandığını fark ettikten sonra, uyarlanabilir banner'ları diğer oyunlara da entegre etmeye karar verdi. Kullanıcıları elde tutma metrikleri, deneme boyunca ve tam kullanıma sunma sürecinde tutarlı bir seviyeyi korudu.

Qian'an gelecekte Bigcool'un geliştirdiği oyunların daha geniş bir erişime sahip olmasını bekliyor ve AdMob'dan sağlanan gelir akışlarıyla işletmesini desteklemeye devam etmeyi planlıyor. Ekip, Bigcool'un her zaman yüksek gelir getiren reklamlar görüntülemesini sağlayan ve yükleme süresini kısaltarak, ödüllü videoların boş görünmesi gibi daha önce karşılaşılan kullanıcı endişelerini ortadan kaldıran AdMob teklifli sisteme özellikle heyecanla bakıyor. AdMob ile birlikte Bigcool, güçlü bir gelir sağlayan en yüksek kaliteli deneyimleri geliştirmeye devam edebilecek ve büyüme hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyebilecek.