Başarı Öyküsü

BGNmobi AdMob ve Firebase ile reklam gelirini %60 artırdı

BGNmobi AdMob ve Firebase ile reklam gelirini %60 artırdı

Çok çeşitli güvenlik ve yardımcı program uygulamaları ile daha akıllı, daha hızlı ve daha güvenli bir mobil cihaz deneyimi sağlayan BGNmobi'nin arkasındaki ekip tam bir fikir fabrikası. Gerçekten de şu anda ekibin önünde çok fazla sayıda proje var.

BGNmobi'nin kurucusu ve CEO'su Burak Göncü, “Gerçekleştirilmeyi bekleyen iyi fikirler her zaman vardır.” diyor ve ekliyor: “İlk uygulamamızı 2011 yılında yayınladık ancak yapılacak işler listemiz uzamaya devam ediyor.”

Dünya çapındaki uygulama geliştiricisi, önceliklerini daha iyi belirlemek için AppLocker, DNS Changer ve diğer uygulamalarının 10 milyon etkin kullanıcısını daha iyi anlamaya karar verdi. Ödeme yapan ve yapmayan kullanıcılarının ihtiyaçlarını tanımlamayı ve ödeme yapmayan kullanıcıların uygulama deneyimlerinden para kazanmanın yollarını bulmayı amaçladı.

BGNmobi, farklı AdMob reklam biçimleri ile denemeler yapmak için Firebase Remote Config'i kullanmaya karar verdi. Remote Config geliştiricilere, yeni bir sürüm yayınlamadan uygulamalarının görünümünde ve davranışında dinamik bir şekilde denetleme, değişiklik ve optimizasyon yapma olanağı sunuyor. BGNmobi ödüllü reklamlarla, elde tutma oranına olumsuz bir etki olmadan, gelirini %60 artırdı ve ödeme yapmayan kullanıcıları premium içeriklerle buluşturdu.

10 milyon etkin kullanıcı ile ilgili daha fazla bilgi

Zaten bir süredir Google ile çalışıyor olduğundan kullanıcıları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için gerekli olan araçların AdMob ve Firebase olduğunu biliyordu.

Göncü, “Kitlemizi tanımak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için Firebase'i kullanıyoruz." diyor.

Optimize etmeleri gereken çok fazla sayıda yeni fikir olduğunu gören BGNmobi ekibi, kullanıcılarının en çok neyi istediğini anlamaları gerektiğine karar verdi. Ekip Firebase Remote Config ile fikirlerini rastgele belirlenen küçük kullanıcı segmentlerinde test edebiliyor, ardından da elde tutma ve gelir gibi önemli TPG'ler üzerindeki etkileri ölçebiliyordu. Bazen yeni bir özellik bir TPG'yi artırırken bir diğerini azaltabiliyordu. Bu nedenle BGNmobi'nin testi başlatmadan önce hedef TPG'leri önceliklendirmesi ve özelliği ya da değişikliği tüm kullanıcılarına yayınlamadan önce performans metriklerini doğrulaması gerekiyordu. Ayrıca ekip, farklı türlerde reklam biçimlerini test edebiliyor ve bu reklam biçimlerinin uygulamalarındaki dönüşüm, etkileşim ve gelir gibi TPG'leri nasıl etkileyebileceğini analiz edebiliyordu.

Reklam gelirinde güçlü artışlar gösteren test sonuçları

BGNmobi başlangıçtan itibaren AppLocker'da yerel reklamları kullanıyordu. Yerel reklamların performansını diğer AdMob reklam biçimleri ile karşılaştırarak doğrulamak istedi. Yerel reklamlar ve banner reklamlar benzer görünüşe ve işleyişe sahip olduklarından BGNmobi elde tutma oranında bir etki görmeyi beklemiyordu. Bu nedenle test TPG'si olarak reklam gelirini seçti. Firebase Remote Config'i kullanarak tüm kullanıcılarının yarısının yerel reklamlar, diğer yarısının banner reklamlar gördüğü dört haftalık bir test yürüttü. Banner reklamların reklam gelirinde %60 artışlık etkileyici bir sonuç görüldü.

Göncü, "Bu bizim için büyük bir sürprizdi." diyor ve ekliyor: "Genellikle yerel reklamların banner reklamlardan daha yüksek performans gösterdiği bilinir."

Göncü bu testin başarısını, banner reklam biçiminin AppLocker'ın kilit ekranında yüklenme süresinin kısa olması ile ilişkilendirdi. Kilit ekranının ortalama görüntülenme süresi dört saniye ve bu nedenle, özellikle de eski akıllı telefonlarda, yükleme süresi büyük öneme sahip.

Bu ilk başarının ardından BGNmobi uygulama açılış reklamlarıyla, yine tüm kullanıcı tabanının %50'i ile bir test uyguladı. Elde tutma oranı aynı seviyede kalırken reklam gelirinde %15 artış görüldü. BGNmobi şu anda sekiz uygulamasının yedisinde uygulama açılış reklamları kullanıyor.

Geliştirici için sırada DNS Charger uygulamasının ödeme yapmayan kullanıcılarını hedeflemek vardı. Tüm kullanıcıların yarısına, abonelik ekranını kapattıklarında ödüllü reklamlar gösterildi ve bu reklamlarda uygulamanın ve ücretli özelliklerin sınırlı bir süre için ücretsiz kullanımı teklif edildi. Kullanıcıların diğer yarısına bu teklif sunulmadı.

Göncü, “Ödüllü reklamlar elde tutma oranımızı etkilemeden genel gelirimizi yaklaşık %5 artırdı.” diyor ve şöyle devam ediyor: “Bu oran, reklam ve abonelik gelirlerinin toplamı.”

photo

Google AdMob ve Firebase ile ekosistemimizi bir sonraki 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşacak şekilde genişletmek istiyoruz.

Burak Göncü, Kurucu ve CEO, BGNmobi

Bir sonraki 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşma

Göncü, ekibinin AdMob, Firebase Remote Config ve diğer Firebase ürünleri kullanımını genişleteceğini söylüyor. Büyümeye devam etmek için en önemli şeyin müşterileri anlamak olduğunu ekliyor.

“Google AdMob ve Firebase ile” diyor Göncü, “ekosistemimizi bir sonraki 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşacak şekilde genişletmek istiyoruz.”