Başarı Öyküsü

Baviux AdMob ödüllü reklamlar sayesinde toplam gelirinde %25 artış elde etti

Baviux AdMob ödüllü reklamlar sayesinde toplam gelirinde %25 artış elde etti

Şirketi yedi yıl önce kuran Sergio Viudes Carbonell o zamandan beri Baviux’nun pazarlamasından programlamasına ve yaratıcı işlerine kadar her işini yaparak on parmağında on marifet olduğunu kanıtladı. Sergio; Elche, Alicante (İspanya) merkezli şirketini operasyonun idari bölümünden sorumlu iş ortağıyla birlikte yönetiyor.

Sergio başından itibaren hem oyun hem de oyun dışı her Baviux uygulamasına reklam yerleştirmek için Google AdMob'la çalıştı. Uygulamalardaki kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek farklı reklam biçimlerini sürekli olarak araştırdı, güçlü bir gelir seviyesi elde etti ve uygulama içi satın alma (UİSA) modelini güçlendirdi.

Sergio'nun "büyük resme" odaklanan hedefleri değerlendiren AdMob hesap yöneticisi kısa bir süre önce ödüllü reklamları denemesini önerdi. Yeni reklam biçimi ilk olarak Baviux’nun Voice Changer uygulamasında denendi. Bu, kullanıcıların "helyum", "robot" ve "zombi" gibi efektlerle ses kaydını değiştirmelerine olanak tanıyan bir uygulamaydı. Sonuçlar çok netti: Ödüllü reklamlarla gelirini artıran Sergio, Voice Changer kullanıcılarına tamamen ücretsiz bir deneyim sunma şansı yakaladı.

Kullanıcıları mutlu etmenin yeni yollarını ararken

Sergio, Voice Changer içeriğini kullanıcılara ücretsiz olarak sunmak istedi, ancak uygulamada yalnızca UİSA üzerinden para kazanıyordu. Uygulamada bir satın alma işlemi yapan kullanıcı, mevcut beş ses efektinin tamamının kilidini açabiliyordu. Sergio daha önce geliri artırmanın yollarını araştırmış olsa da kaliteli kullanıcı deneyimini sürdürmesine olanak tanıyan bir çözüm bulmakta zorlanmıştı.

Sergio ödüllü reklamlarla nihayet kullanıcı yolculuğunu kesintiye uğratmadan UİSA'ya benzer düzeyde gelir elde etmenin bir fırsatını buldu. 2011 yılından beri AdMob'la çalışıyor ve yüksek kaliteli reklam sunmak için izlediği politikalara güveniyordu. UİSA'yı ödüllü reklamlarla değiştirmesi halinde kullanıcılar Voice Changer’ın tüm özelliklerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek, bu esnada Baviux daha önce hiç uygulama içi satın alma işlemi yapmamış olan kullanıcılardan da gelir elde edebilecekti.

Hızlı ve kolay reklam entegrasyonu

Google hesap ekibiyle birlikte çalışan Sergio, ödüllü reklamların UİSA'ya benzer düzeyde gelir sağlayıp sağlamadığını görmek için bir deneme tasarladı. Kullanıcıların yarısına tek bir satın alma işlemiyle beş ses efektinin tamamının kilidini açma seçeneği sunuldu. Diğer yarısına ise her bir ses efekti için bir ödüllü reklam sunuldu. Kullanıcı istediğinde arka arkaya beş reklamın tamamını izleyebiliyor ve aralarda beklemek zorunda kalmıyordu. A/B testi Firebase Uzaktan Yapılandırma üzerinden Android'de çalıştırıldı.

Sergio'nun ödüllü reklamları Voice Changer uygulamasına yerleştirmesi bir günden kısa sürdü.

Sergio bu konuda şunu söylüyor: "AdMob bu süreci çok anlaşılır bir şekilde belgelemiş. İlk denemede sorunsuz bir şekilde çalıştı." Sergio, A/B testinin devam ettiği birkaç ay süresince indirme sayısı, kullanıcı deneyimi ve genel kazançları takip etti.

Kazançlar UİSA'nın altında kalırsa şirket, reklamları uygulamayacak ve mevcut para kazanma modeliyle yola devam edecekti. Kazançlar eşit düzeyde veya daha iyi olursa ödüllü reklamlar uygulanacak ve kullanıcı deneyimi iyileştirilmeye devam edecekti. Sergio, uygulamadan memnun olan kullanıcıların uygulamayı başkalarına önerme olasılığının daha yüksek olduğunu biliyordu. Sonuçlar geldiğinde Baviux yalnızca kullanıcıların mutlu olduğunu değil, gelirinin de arttığını gördü.

photo

Ödüllü reklamları uyguladıktan sonra uygulamayla ilgili son derece olumlu yorumlar aldık. Hatta kullanıcılardan teşekkür e-postaları bile geldi. Bize artık içeriği ücretsiz olarak edinebildikleri için bu yeni seçeneği sevdiklerini söylüyorlardı.

Sergio Viudes Carbonell, Kurucu, Baviux Apps & Games Studio

Ücretsiz ve iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi

Ödüllü reklamlar toplam geliri %25 artırmanın yanı sıra UİSA gelir akışını da yükseltti. Artık kısa bir reklam izleyerek ses efektlerine ücretsiz erişim fırsatı bulan kullanıcılar iyileştirilen deneyimden memnun kaldıklarını paylaştı.

Sergio bu konuda şunları söylüyor: "Uygulamayla ilgili hiç olmadığı kadar güzel yorumlar aldık. Hatta kullanıcılar gönderdikleri e-postalarda bize teşekkür ederek yeni seçeneği çok sevdiklerini bile söylediler." Bu olumlu sonuçlar üzerine Baviux UİSA'nın yanı sıra ödüllü reklamları da entegre etmeye karar verdi. Şu anda Baviux’nun yedi uygulamasından üçünde ödüllü reklamlara yer veriliyor, dördüncüsü de kısa bir süre içinde ödüllü reklam yayınlamaya başlayacak.

Sergio şu anda uyarlanabilir banner'lar gibi daha fazla reklam biçimi uygulamak amacıyla AdMob ile birlikte çalışıyor. Ayrıca, Baviux oyun geliştirme işine daha fazla yatırım yapmayı ve AdMob ile ilişkilerini güçlü tutmayı planlıyor. Sergio bu iş ortaklığıyla ilgili şöyle söylüyor: "Uzun yıllardan beri beraber çalışıyoruz ve bu durumdan çok mutluyuz."